Slovenski turizem je pripravljen na prihod gostov

Objavljeno: 27.5.2021

Nazaj na novice

Slovenski turizem je pripravljen na prihod gostov

Slovenska turistična organizacija (STO) skupaj s slovenskim turističnim gospodarstvom intenzivira promocijske aktivnosti za zagon turizma ob ugodni epidemiološki sliki Slovenije. Ta je privedla do obsežnejšega sproščanja ukrepov za preprečitev okužbe z novim korona virusom in s tem odpiranja gostinskih in nastanitvenih dejavnosti in druge turistične ponudbe po vsej državi. To je dobro izhodišče za začetek glavne poletne turistične sezone v Sloveniji, ki tudi tokrat postavlja v ospredje varna, zelena, aktivna, zanimiva doživetja, temelječa na nacionalnih standardih za zdrav in varen turizem v okviru znaka odgovornih potovalnih standardov Green&Safe. STO je skupaj s številnimi partnerji pripravila osrednjo vseslovensko motivacijsko kampanjo Zdaj je čas. Moja Slovenija. Njen cilj je navdušiti prebivalce Slovenije za oddih v Sloveniji in s tem spodbuditi okrevanje slovenskega turističnega gospodarstva. STO izvaja tudi različne aktivnosti na ključnih tujih trgih slovenskega turizma.

Slovenski turizem je pripravljen na prihod gostov

Simon Zajc, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: »Vse ugodnejše epidemiološke razmere so vladi omogočile sproščanje ukrepov za zajezitev epidemije in postopno odpiranje gostinsko-turistične dejavnosti, kar nas navdaja z optimizmom. Epidemija je dodatno spomnila na pomen slovenskega turizma za naše gospodarstvo, saj je v največji meri prizadela prav turizem in vse z njim povezane dejavnosti. Na ministrstvu smo se na to pravočasno odzvali in turizem vključili v prav vseh osem protikoronskih paketov vladnih ukrepov, s čimer smo ohranili tisti nujen utrip turistične panoge, ki je potreben za ponoven zagon panoge. V pripravi imamo interventni zakon za gospodarstvo in turizem, ki bo dodatno naslavljal izzive podjetij v turizmu, verjamemo pa, da bosta k živahni poletni turistični sezoni največ doprinesla precepljenost prebivalstva in upoštevanje visokih higienskih standardov. Če kdaj, potem je zdaj čas, da raziščemo vse tiste skrite kotičke naše Slovenije, ki jih doslej še nismo. Turistični boni so veljavni še do konca leta, zato bi bilo resnično škoda, da ostanejo neizkoriščeni. Svetu predstavljamo Slovenijo kot zeleno butično destinacijo za najbolj zahtevne goste – tiste, ki iščejo razgibana in aktivna doživetja in možnost, da se ustavijo za trenutek in se razvajajo. Vse to Slovenija ponuja tudi nam, Slovencem, zato preživimo del oddiha tudi doma.«

Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije (STO): »Evropska potovalna komisija v svojem zadnjem poročilu o kratkoročnih potovalnih namerah znotraj Evrope navaja, da je delež Evropejcev, ki nameravajo potovati v naslednjih šestih mesecih, trenutno na najvišji stopnji vseh raziskovanj in znaša 56%. Evropejci si želijo na svojih potovanjih predvsem varnosti in zdravja ter miru in sprostitve. Na STO od začetka pandemije vzdržujemo stik s turisti in poslovnimi partnerji ter prilagajamo aktivnosti razmeram. Usmerjamo se na domači in na bližnje trge, digitalizirali smo poslovne dogodke in še bolj krepimo razvoj trajnostnih in edinstvenih doživetij. S številnimi promocijskimi aktivnosti predstavljamo privlačne produkte varnega,  zelenega in aktivnega turizma pod znakom odgovornih potovalnih standardov Green&Safe, ki ga uporablja že več kot 800 slovenskih ponudnikov. Na domačem trgu smo skupaj s turističnim gospodarstvom že pričeli izvajati  vseslovensko motivacijsko kampanjo Zdaj je čas. Moja Slovenija., s katero želimo pritegniti prebivalke in prebivalce Slovenije k odkrivanju zanimivih kotičkov in ponudbe, kot so je lahko deležni le doma. Veseli me, da so tudi aktivnosti, izvedene na tujih trgih, vzbudile precej zanimanja za počitnice v Sloveniji in da lahko pričakujemo postopno povečanje števila tujih gostov. V nekaj dneh  pričenjamo globalno digitalno kampanjo I Feel Slovenia – My Way na ključnih trgih slovenskega turizma, sodelujemo pri mednarodnih športnih dogodkih in s športniki ambasadorji, v teku pa so številni virtualni kot tudi že prvi fizični poslovni dogodki. V letu Slovenije kot Evropske gastronomske regije  še posebej izpostavljamo gastronomijo, zato smo za uvod v intenzivnejšo promocijo izdelali gastronomski video, ki predstavlja vrhunske kuharske mojstre in njihov način trajnostne gastronomije. Za letošnje leto pričakujemo podobno število turistov kot lani, konkretni rezultati bodo odvisni od velikega števila dejavnikov, poleg precepljenosti populacije, splošne zdravstvene situacije in sproščanja omejitev tudi od varnostnih standardov na destinaciji, dostopnosti in privlačnosti ponudbe. Konkurenca med ponudniki bo močna, vendar pa Slovenija že vrsto let razvija in nadgrajuje svojo zavezanost trajnostnemu in varnemu turizmu po meri sodobnega gosta, ki si želi avtentičnih butičnih doživetij daleč od množičnega turizma. Vesela sem, da je bilo v okviru nacionalnega certifikacijskega programa  Zelena shema slovenskega turizma podeljenih že 163 znakov za trajnostni razvoj Slovenia Green. To je  dokaz, da zeleno in varno v Sloveniji ni le obljuba, ampak dejstvo. Zato verjamemo, da bomo relativno hitro pridobili zaupanje gostov in jih prepričali z odlično raznoliko ponudbo.«

Turistično gospodarstvo krepko zavihalo rokave

Fedja Pobegajlo, direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije: »Po dolgotrajnem obdobju prepovedi poslovanja turistične panoge postopoma prihaja do sproščanja. Naši člani zato skladno s povpraševanji in rezervacijami odpirajo kapacitete  ter ob tem upoštevajo in nekateri tudi nadgrajujejo NIJZ-jeva higienska priporočila; po informacijah naših članov se gostje podobno kot v lanskem letu tudi letos počutijo varno in brezskrbno. V sedanjem obdobju bivajo v nastanitvenih kapacitetah primarno domači gostje, določen delež gostov pa prihaja tudi iz okoliških držav. Trenutno je po naših informacijah odprta manj kot polovica kapacitet, večina se jih bo najverjetneje odprla junija, za glavno sezono. Prvi gostje so izredno veseli, da lahko ponovno počitnikujejo in uživajo v ponudbi Slovenije. Prav tako se zaposleni veselijo, da bodo spet lahko opravljali svoje poslanstvo – ustvarjali nepozabna doživetja za svoje goste. Večina ponudnikov se osredotoča na ponudbo aktivnosti v naravi, programe za dobro počutje in zdravje, kulinariko in spoznavanje lokalnega okolja. Žal pa je obseg letošnjega turističnega obiska vprašljiv. Uspešnost poslovanja bo v veliki meri odvisna od obiska tujih gostov; enotnega EU covid-19 certifikata še kar ni, države določajo različne pogoje za vstope in izstope v in iz držav, kar povzroča veliko zmedo. Zaradi zgolj postopnega sproščanja obratovanja je nujno potrebno takojšnje sprejetje interventnega zakona za turizem, ki je v pripravi že več mesecev. Ob izboljševanju epidemiološke slike je po našem mnenju takoj potrebno dokončno sprostiti obratovanje panoge, zagotoviti sklenjeno poslovanje v obdobju glavne turistične sezone in tudi po njej in omiliti pogoje za prehajanje slovenske meje. Slovenija ima neskončno veliko zanimivosti, številne med njimi nam niso poznane. Zato vabimo slovenske goste k raziskovanju naših turističnih destinacij in ustvarjanju novih doživetij.«

Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč: »V slovenskih termah in zdraviliščih smo za ponovno odprtje v zadnjih tednih krepko zavihali rokave in temeljito pripravljali objekte, tako namestitvene kot tudi bazenske, in območja, namenjena izvajanju programov za dobro počutje. Ob izboljševanju zdravstvene slike Slovenije so tako nekatere terme že odprle svoje objekte za individualne goste, nekatere bodo to še storile v prihodnjih dneh, vse tja do prvih dni junija. V zadnjih dneh opažamo tudi povečan interes gostov, številne klice in elektronska sporočila, tako da imajo v prodajnih službah kolegice in kolegi že zelo živahno in pestro dogajanje. Upamo, da se bodo s prehodom Slovenije v zeleno fazo ukrepi tudi bistveno spremenili in sprostili. Za nas je najpomembnejše, da ob upoštevanju vseh osnovnih higienskih in zdravstvenih priporočilih skrbimo tako za ugodje gostov kot za naše zaposlene. Ponosni smo, da v termah in zdraviliščih prav zaradi upoštevanja vseh standardov, ki smo jih pripravili za goste in zaposlene, nismo zabeležili nobenega primera prenosa okužbe ne med gosti in tudi ne med zaposlenimi. To dokazuje, da hoteli, restavracije, bazeni, wellnessi niso žarišča in viri okužb in da v naših družbah v teh izjemnih časih zelo odgovorno delamo in ravnamo.«

Marko Lenarčič, direktor združenja Aktivna Slovenija: »Promocija in trženje aktivnosti na prostem, ki jih spodbuja in izvaja združenje Aktivna Slovenija giz/Slovenia Outdoor  s svojimi člani specializiranimi nastanitvami za kolesarje in pohodnike, agencijami in partnerskimi destinacijami,  je usmerjena na tuje trge in na domači trg. V obeh primerih skupaj s STO nagovarjamo predvsem poslovno javnost s trgov v oddaljenosti do 500 km  prek digitalnih in video kanalov z webinarji, delavnicami, digitalnimi sejmi za splošno javnost, izvedbo obiskov tujih kolesarskih in pohodniških novinarjev v Sloveniji,  doma pa z optimističnimi prispevki v tiskanih in digitalnih medijih. V juniju bomo izvedli študijsko turo za domače novinarje in vplivneže za promocijo outdoor aktivnosti. Trenutna odprtost nastanitev je 40%, v juniju bo 60%. Med novostmi  je posodobitev in dograditev dodatnih zmogljivosti v nastanitvah: Hotel Ribno, Hotel Koroš, TD Bohinj, Hotel Šport Otočec, Hotel Soča in bungalovi na Rogli. Med novostmi na kolesarskih in pohodniških poteh so Roglino kulinarično potepanje, Juliana Bike, novosti na Dravski kolesarski poti, nov mini bike park za otroke na Rogli, 7 novih navezovalnih kolesarskih poti na Pohorju, navezovalne poti na pohodniško Juliano. Večina nastanitev in agencij je nakupila nova e-kolesa. Med posebnosti ponudbe aktivnih doživetij so licencirani kvalitetni vodniki v okviru posameznih produktov.«

Miha Kovačič, direktor Kongresnega urada Slovenije: »Poslovna srečanja so zaradi vladnih omejitev od marca lani praktično onemogočena. Nedvomno spada ta dejavnost med največje žrtve epidemije covida-19. S prehodom v zeleno fazo, ki se je vsi veselimo, se nakazujejo sprostitve, ki bodo do določene mere in z veliko omejitvami omogočale izvedbo dogodkov. Gostitelji in ponudniki so pripravljeni, da zagotovijo varne in zdrave dogodke tudi na podlagi standarda, ki ga je pripravil Kongresni urad Slovenije v sodelovanju z NIJZ. Medosebni dogodki so del vsake družbe in kot taki nujno potrebni za njeno delovanje in razvoj. Spletna srečanja ne morejo nadomestiti osebnih stikov. Verjamemo, da se bo po sprostitvi omejitev vrnil interes po živih dogodkih in da se bo Slovenija uspešno razvijala tudi na tem perspektivnem turističnem produktu. Bo pa okrevanje industrije srečanj večletno, kar potrjujejo mednarodne raziskave.«

 

Zdaj je čas – za varnost, zaupanje, trajnost, avtentičnost

Raziskave Evropske potovalne komisije ETC, Svetovne turistične organizacije UNWTO in Euromonitorja kažejo, da v povezavi s potovanji trenutno obdobje oblikujejo trendi, kot so: varnost, zaupanje v potovanja, potovanja blizu doma, trajnostno ravnanje, fleksibilnost in čas rezervacije, prepletanje digitalnega z resničnim. Garancija za tovrstna doživetja v Sloveniji je vsebinska komunikacijska platforma in znak GREEN&SAFE, ki označuje in poudarja visoke higienske standarde, protokole in trajnostna priporočila za turistične ponudnike in destinacije s ciljem povečevanja zaupanja gostov v Slovenijo kot varno zeleno turistično destinacijo. Trenutno je že več kot 800 uporabnikov tega znaka, zaradi katerega je Slovenija od Svetovnega potovalnega in turističnega sveta WTTC pridobila tudi možnost uporabe globalnega varnostnega znaka Safe Travels.

Da je oddih v Sloveniji zdrav, varen in predvsem zelo zelen, potrjuje nacionalni certifikacijski program  Zelena shema slovenskega turizma, ki pod krovno znamko Slovenia Green združuje vsa prizadevanja za trajnostni razvoj turizma in njegovo ponudbo v Sloveniji na različnih nivojih. Skupaj z novimi nosilci certifikata Slovenia Green, ki so bili razglašeni prejšnji teden na svetovni dan čebel, zdaj kar 163 destinacij, nastanitev, turističnih agencij, naravnih parkov in znamenitosti skupaj s prvič razglašenimi zelenimi restavracijami in naravnim kopališčem zagotavlja in nudi edinstvena trajnostna doživetja. Slovenska Zelena shema turizma navdihuje tudi ostali evropski turizem, zato je Evropska potovalna komisija ETC pristopila k oblikovanju temeljev za vzpostavitev evropskih nacionalnih modelov spodbujanja trajnostnega razvoja turizma.

Slovenski turizem nudi številne edinstvene avtentične zgodbe in doživetja, ki jih ni moč najti nikjer drugje. Med njimi je 17 certificiranih doživetij, ki pod znamko kakovosti Slovenia Unique Experiences navdihujejo in podpirajo zgodbo Slovenije kot zelene butične destinacije in znamko I feel Slovenia.

 

Ključne komunikacijske aktivnosti na domačem trgu

V podporo avtentični varni, trajnostno usmerjeni ponudbi slovenskega turizma STO tudi letos združuje ključne komunikacijske aktivnosti, ki so usmerjene na domači trg,  pod osrednjo vseslovensko motivacijsko kampanjo Zdaj je čas. Moja Slovenija. Cilj vseslovenske akcije je navdušiti prebivalce naše dežele za oddih v Sloveniji in spodbuditi njihove prenočitve in potrošnjo, kar bi spodbudilo okrevanje slovenskega turističnega gospodarstva. S kampanjo želi tudi izpostaviti nove, manj znane, inovativne produkte in aktivnosti in manj obiskane destinacije ter osveščati o pomenu trajnosti in zagotavljanja varnih doživetij.

Vseslovenska kampanja poteka v sodelovanju s številnimi partnerji: turističnim gospodarstvom, vodilnimi destinacijami, ključnimi institucijami slovenskega turizma, produktnimi združenji, ambasadorji, vplivnimi posamezniki, mediji in drugimi. STO prek javnega razpisa finančno podpira vodilne turistične destinacije pri sofinanciranju aktivnosti promocije turistične ponudbe zaokroženega območja, ki ga vodilna destinacija pokriva, s poudarkom na krepitvi promocije primarnih produktov z višjo dodano vednostjo.

STO intenzivira komunikacijske aktivnosti za slovenski ciljni trg  tudi na lastnih digitalnih kanalih, kot so družbena omrežja Feel Slovenia, osrednji turistični portal www.slovenia.info s posebno pristajalno stranjo www.slovenia.info/sl/moja-slovenija, novičniki za B2C slovensko javnost. V teku je oglaševanje na družbenih omrežjih, v kratkem pa bo STO izvedla tudi napredno oglaševanje na zunanjih površinah. V okviru digitalne kampanje Zdaj je čas. Moja Slovenija. poteka zbiranje ponudb za brezplačno promocijo turističnih paketov slovenskega turističnega gospodarstva.

Od lanskoletnega lansiranja kampanje je STO zasledila 943.199 objav uporabnikov na družbenih omrežjih s ključnikom #mojaslovenija skupaj z #ifeelsLOVEnia, 180 video povabil ambasadorjev in obrazov slovenskega turizma in 1.450 objav na temo Moja Slovenija na kanalih družbenih omrežij Feel Slovenia. Kampanja je prejela tudi nagrado WEBSI spletni prvaki, in sicer 1. mesto v kategoriji Turizem.

V podporo gastronomiji kot osrednji promocijski temi slovenskega turizma je STO prejšnji teden objavila nov video, ki prek zgodb šestih prejemnikov Michelinovih zvezdic in njihove povezave z naravo in lokalnimi proizvajalci predstavlja Slovenijo kot odlično izbiro za gastronomska doživetja. Video že žanje uspehe med tujo strokovno javnostjo: v okviru turističnega sejma FITUR v Madridu je prejšnji teden na mednarodnem video tekmovanju osvojil prvo mesto v kategoriji Best International Video Promoting a Tourism Product FITUR 2021.

 

Na tujih trgih je že (v) živo

STO krepi promocijske aktivnosti v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom tudi na tujih trgih, na katerih se poleg številnih virtualnih borz in predstavitev že odvijajo dogodki v živo. STO je v mesecu maju sodelovala s slovenskim turističnim gospodarstvom na turističnih sejmih FITUR v Madridu in ATM v Dubaju. Sicer pa bo skupno od januarja do junija sodelovala na  41 virtualnih borzah  in srečanjih  z 2142 udeleženci, 2350 sestanki in prek 22.000 interakcijami. STO je zaradi situacije v povezavi z novim korona virusom lani razvila nove poslovne virtualne dogodke, poimenovane Feel Sloveni@ Business Date, in webinarje Feel Sloveni@.  S 1. junijem bo lansirala novo izobraževalno platformo Feel Sloveni@ on-line treningi, na podlagi katere bo po novem certificirala  tuje turistične agente in organizatorje potovanj, ki bodo pridobili naziv I feel Slovenia specialist.  

V naslednjih mesecih bo STO predstavljala slovenski turizem tudi v okviru velikih mednarodnih dogodkov, kot sta EXPO 2021 Dubaj in OI Peking 2022.

V Sloveniji so za drugo polovico leta načrtovani strokovni poslovni  dogodki kot Slovenska turistična borza (SIW), ki bo potekala septembra v novem, hibridnem formatu. Prav tako je načrtovana izvedba turističnega panela v okviru BSF, pa Dnevi slovenskega turizma, Evropski turistični forum in generalno srečanje Evropske potovalne komisije ETC. V mesecu maju je v okviru projekta Slovenija Evropska gastronomska regija 2021 potekal mednarodni dogodek Spring Into Recovery in pa tradicionalni Zeleni dan slovenskega turizma

STO z namenom promocije Slovenije kot dežele aktivnih doživetij in odlične organizatorke velikih mednarodnih športnih dogodkov sodeluje pri odmevnih športnih prirditvah kot svetovno prvenstvo v biatlonu 2021 na Pokljuki in pri kolesarskih dirkah Po Sloveniji in Giro d'Italia, sodeluje pa tudi pri evropskem prvenstvu UEFA do 21 let in drugih.

 

I Feel Slovenia – My Way

STO bo na 18 ključnih trgih slovenskega turizma (Nemčija, Avstrija, Italija, Švica, Madžarska, Češka, Poljska, Slovaška, Velika Britanija, Francija, Belgija, Nizozemska, Danska, Švedska, Finska, Rusija, ZDA, Kanada) od konca maja do novembra izvajala intenzivno usmerjeno oglaševanje v okviru globalne digitalne kampanje I Feel Slovenia – My Way. Oglaševanje bo potekalo na  različnih digitalnih kanalih z največjimi dosegi z vsebinskim poudarkom na ključnih produktih slovenskega turizma. STO je izvedla tudi prehodno kampanjo na družbenih omrežjih za bližnje trge – v Italiji, Avstriji, Nemčiji in na Hrvaškem. Na nekaterih bližnjih in ključnih trgih poteka tudi oglaševanje na najpomembnejših TV postajah, v splošnih in  specializiranih tiskanih medijih in na zunanjih površinah.

STO sodeluje tudi v projektih Evropske potovalne komisije ETC European Global Campaign za promocijo Evrope kot potovalne destinacije na oddaljenih trgih in Open up to Europe na trgih znotraj EU.

STO nadaljuje sodelovanje s priznanimi tujimi mediji in vplivneži, ki redno objavljajo zanimive in odmevne prispevke o slovenskem turizmu, ter izvaja študijska potovanja in nudi podporo  produkcijskim medijskim ekipam za uredniške vsebine o Sloveniji. Prav tako še naprej partnersko sodeluje s priznanimi in vplivnimi organizacijami kot The World's 50 Best Restaurants, Michelin Guide, Lonely Planet idr. Izjemnega pomena za promocijo znamke I feel Slovenia in Slovenije kot destinacije za aktivna doživetja pa je še sodelovanje s športniki ambasadorji, kot so Primož Roglič, Tadej Pogačar, Luka Dončić in Ilka Štuhec.

V pomoč pri promociji slovenskega turizma so STO tudi lastne digitalne platforme. Osrednji slovenski turistični portal www.slovenia.info beleži 6,6 milijona letnega obiska, medtem ko ima 10 kanalov družbenih omrežij že 1,7 milijona sledilcev. Novičnike za B2C ciljne javnosti dobiva že 76.000 prejemnikov.

STO je v podporo slovenskemu turizmu objavila dva javna razpisa, in sicer za vodilne destinacije in za receptivne organizatorje potovanj in agente ter javni poziv za licencirane turistične vodnike.

 

Previden optimizem

Na revitalizacijo domačega in tujskega turizma bo vplivalo več dejavnikov: splošna precepljenost prebivalstva in njegova zdravstvena situacija, sproščanje omejitev, odpiranje kapacitet in varnostni standardi na destinaciji, potovalne namere gostov, letalska dostopnost do destinacije, privlačna turistična ponudba in njena ustrezna promocija.

Po podatkih Evropske potovalne komisije ETC je delež Evropejcev, ki nameravajo potovati v naslednjih šestih mesecih, trenutno na najvišji stopnji vseh raziskovanj in znaša 56%. Dobra petina jih namerava potovati od maja do junija, dodatnih 36% pa razmišlja o potovanju v poletnem času. 41% jih namerava potovati v drugo evropsko državo, 36% pa znotraj domače države. Glavni motiv za potovanja so  prostočasne aktivnosti (66%),  Evropejci, ki so načrtovali potovanja v pomladni in poletni sezoni, kažejo večji interes za počitnice na morju (21%) in v naravi (15%). Med vprašanimi se kaže preferenca po digitalnih virih tako za načrtovanje potovanja kot tudi za rezervacijo. Kot najpomembnejši element za potovanja v tem letu jih je petina navedla zdravje in varnost.  Velik dejavnik pri odločitvi za potovanja pa ostaja uspešnost destinacije pri spopadanju s pandemijo, ki ji sledijo fleksibilne politike odpovedi. Kar 67% jih je navedlo, da so strogi zdravstveni in varnostni protokoli na destinaciji ključni za varnejšo in bolj sproščeno potovalno izkušnjo.

Svetovna turistična organizacija UNWTO je za leto 2021 pripravila dva scenarija, ki obravnavata možen ponovni razvoj mednarodnih potovanj v drugi polovici leta. Scenarija temeljita na številnih dejavnikih, predvsem na odpravi omejitev potovanj, uspehu programov cepljenja ali uvedbi usklajenih protokolov, kot je digitalni zeleni certifikat, ki ga načrtuje Evropska komisija. Prvi scenarij kaže na okrevanje v juliju, kar bi povzročilo 65% povečanje števila mednarodnih prihodov v letu 2021 v primerjavi z vrednostmi leta 2020. V tem primeru bi bili prihodi še vedno 55% nižji od ravni, ki so bile zabeležene v letu 2019. Drugi scenarij predvideva potencialno okrevanje septembra, kar bi privedlo do 30% povečanja prihodov v primerjavi z lanskim letom. Kljub temu bi bilo to za kar 67% pod ravnjo iz leta 2019. UNWTO napoveduje vidnejše okrevanje svetovnega turizma v letih 2023–2024.

Raziskave Svetovnega potovalnega in turističnega sveta WTTC kažejo, da bo v primeru ponovne vzpostavitve potovanj in mobilnosti do junija pričakovati bistveno povečanje BDP na svetovni ravni in s tem nova delovna mesta.

Podatki ETC za mesec januar kažejo kar 85% upad mednarodnih prihodov v Evropo. Kar polovica destinacij v opazovanem obdobju pa beleži več kot 90% upad. Podatki UNWTO za mesec januar kažejo 87% upad mednarodnih prihodov turistov v primerjavi z letom 2020. V februarju je bilo kar 32% vseh svetovnih destinacij popolnoma zaprtih za mednarodni turizem. Na podlagi trenutnih trendov UNWTO pričakuje, da se bo število mednarodnih prihodov turistov v prvem četrtletju 2021 v primerjavi z enakim obdobjem leta 2019 zmanjšalo za približno 85%. To bi pomenilo izgubo približno 260 milijonov mednarodnih prihodov v primerjavi z obdobjem pred pandemijo. Po podatkih  WTTC se je prispevek sektorja k svetovnemu BDP leta 2020 znižal na 4,7 bilijona  ameriških dolarjev (5,5% BDP) s skoraj 9,2 bilijona ameriških dolarjev v letu 2019 (sektor je predstavljal 10,4% BDP). Mednarodni izdatki na potovanjih so se v primerjavi z letom 2019 znižali za 69,4%.

V Sloveniji je bilo v obdobju od januarja do aprila evidentiranih 87,2% manj turističnih prihodov in 80,4% manj turističnih prenočitev kot v enakem obdobju lani. V prvih štirih mesecih v primerjavi z letom 2020 beležimo 85,3% upad prenočitev tujih gostov in 73,5% upad turističnih prenočitev domačih gostov. Domači gostje so v tem obdobju ustvarili 48.645 turističnih prihodov (57,7% vseh) in pa 206.130 turističnih prenočitev (56,2% vseh), kar predstavlja 81,2% manj turističnih prihodov in 73,5% manj turističnih prenočitev kot v enakem obdobju lani.

Po podatkih Banke Slovenije znaša vrednost izvoza potovanj za januar–marec 76,08 milijona evrov, kar je za 80% manj kot v enakem obdobju v 2020.

Pandemija je močno vplivala na spremembe v potovalnih navadah turistov, ki  povprašujejo po možnostih aktivnega oddiha v neokrnjeni naravi in vse bolj cenijo destinacije, ki spoštujejo trajnostni razvoj. Slovenija je prepoznana kot primer dobre prakse in prav v tem je pomemben kapital, na katerem je slovenski turizem gradil pred pandemijo in to počne tudi med njo.  

Pred slovenskim turizmom je še ena zahtevna turistična sezona. Čeprav so napovedi negotove, STO ocenjuje, da bo letošnje leto za slovenski turizem po optimističnem scenariju podobno kot lansko. Pričakuje se nekoliko manjše število domačih gostov kot v lanskem letu, kar bi še vedno predstavljalo okvirno 9% več prihodov in 15,8% več prenočitev domačih gostov kot leta 2019. Dejstvo je, da smo lani zabeležili nadpovprečno rast števila domačih gostov (po podatkih Eurostata je Slovenija država z najvišjo rastjo domačih gostov v 2020), ki sicer radi potujejo na počitnice v tujino. Zato bo del Slovencev tja tudi odpotoval takoj, ko bodo razmere to omogočale. Del Slovencev pa se bo tudi zato, ker jih bo prepričala turistična ponudba Slovenije, odločil za počitnice v Sloveniji. Raziskava o oceni potenciala domačega gosta, ki jo je STO izvedla novembra 2020, je namreč pokazala potencial in naklonjenost domačega gosta za dopustovanje doma: v naslednjih 12 mesecih naj bi kar 83% Slovencev, ki potujejo, nameravalo kot destinacijo za oddih izbrati Slovenijo. Raziskava je tako pokazala, da se Slovenija za domačega gosta uvršča med top destinacije, prepoznavajo jo kot zeleno destinacijo za sprostitev v naravi, ki nudi bogato wellness in zdraviliško ponudbo.

 

*Na fotografiji: Marko Lenarčič, direktor Združenja Aktivna Slovenija, Iztok Altbauer, direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, Fedja Pobegajlo, direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije, mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, Simon Zajc, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Miha Kovačič, direktor Kongresnega urada Slovenije. (Foto: Nino Verdnik)

Nazaj na novice

Urednica TTA novic:

mag. Livija Kovač Kostantinovič, domači PR
tel.: 01 589 85 65
e-naslov: livija.kovac(at)slovenia.info

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o dogajanju v slovenskem turizmu. Z naročilom na novice TTA boste tedensko prejemali najnovejše poslovne novice s področja turizma in druge aktualne informacije.

Deli s prijatelji