Slovenija je kot država mlada, vendar je njeno ozemlje poseljeno že od pradavnine, pisni dokazi o uporabi slovenščine, jezika današnjih Slovencev, pa segajo v 9.–10. stoletje. V različnih obdobjih burne zgodovine, ki se je dogajala pod vladavino tujih gospodarjev, so se tukaj rodile in odraščale osebnosti, ki so spreminjale tokove človeštva. Vizionarski izumitelji, nadarjeni skladatelji, prelestne dame, ki so begale zaradi lepote in genialnosti … Odkrivajte njihove izvorne kraje in spoznavajte mnoge zanimive plati Slovenije.

Narod izumiteljev

Anton Janša

Slovenija je ena od zibelk čebelarstva v Evropi, kjer je še danes v samem vrhu tako po številu čebelarjev kot po kakovosti medu in medenih izdelkov. Temelje sodobnemu čebelarstvu je v 18. stoletju postavil Anton Janša. Legendarna cesarica Habsburške  monarhije Marija Terezija ga je imenovala za prvega učitelja prve čebelarske šole na svetu, ki jo je odprla na Dunaju, izdala pa je tudi odlok, da se morajo vsi bodoči čebelarski učitelji izobraževati po njegovih knjigah. Anton Janša je slovel po odličnih predavanjih, na katerih je predstavljal svoj izum, poseben panj, ki je še vedno v uporabi, in nove pristope k čebelarstvu. Njegov rojstni dan 20. maj je na pobudo Slovenije postal svetovni dan čebel, kar naj bi pomagalo tudi pri ozaveščanju o pomenu čebel za preživetje človeka.

Lovrenc Košir

Lovrenc Košir je v 19. stoletju reformiral poštni sistem v Habsburški monarhiji. Leta 1835 je tudi podal idejo o prvi poštni znamki, žal pa ni nikoli dobil priznanja za njeno izumiteljstvo. Obiščite Muzej pošte in telekomunikacij, ki se nahaja v čudoviti Polhograjski graščini, v kateri izveste marsikaj tudi o razvoju pošte vse od prazgodovine. 

Janez Puh

Janez Puh je v obdobju od 80. let 19. stoletja do prve svetovne vojne prijavil 13 patentov s področja tehnologije cestnih vozil in 6 za pisalne stroje. Razvil je kar 21 različnih avtomobilskih tipov in zanje med drugim patentiral napravo za nastavljanje vžiga pri eksplozijskih motorjih in štirivaljni eksplozivni motor z dvema paroma zrcalno se gibajočih batov. Njegova vozila so zmagovala na mednarodnih dirkah in prevažala cesarske člane habsburškega dvora na Dunaju. Iz njegove zapuščine so nastala legendarna vozila: mopeda MS 50 in Puch Maxi, motor Puch 125cc, mali avto Puch 500 ter terenska vozila Puch Haflinger, Puch Pinzgauer in Puch G (Mercedes-Benz razred G).

Baron Anton III von Codelli

Baron Anton III von Codelli je bil vsestranski izumitelj. Kot navdušen dirkač in ljubitelj dolgih voženj je med drugim  izumil električni vžigalnik za motorna vozila, mali hladilni in ogrevalni aparat, visokotlačni kompresor, planetno pogonsko kolo z dvojno in notranjo prestavo, rotacijski eksplozivni motor. Posegel je še na druga področja, med njegovimi izumi so tudi mehanična kosilnica, brezžični pogon oddaljenih aparatur, visokofrekvenčni telefon, naprava za brezžični sprejem časovnega signala,  detektorji atmosferskih razelektritev, radijski aparati miniaturnih žepnih dimenzij. Zasnoval je celo predhodnico televizije, posebno napravo za prenos slike na daljavo. Sledi za njim odkrivate v Ljubljani, kamor je leta 1898 pripeljal prvi avtomobil  in kjer je živel na svojem gradu Kodeljevo. Danes je to območje posvečeno predvsem rekreaciji.

Herman Potočnik Noordung

Za takratne čase nenavadne in vizionarske ideje je imel raketni inženir Herman Potočnik Noordung, pionir vesoljskih poletov in prvi vesoljski arhitekt v breztežnostnem prostoru. Leta 1929 je izdal revolucionarno knjigo  Problem vožnje po vesolju – raketni motor (1929), v kateri opisuje bivalno kolo, ki bi omogočalo potovanje in bivanje v vesolju. Njegovo delo je bilo navdih za različne poznejše vesoljske projekte, pa tudi za vesoljsko postajo v kultnem filmu 2001: Odiseja v Vesolju režiserja Stanleyja Kubricka.

Strast do glasbe

Glasba je bila v slovenskem prostoru vedno izjemno pomembna. Z njo si je krajšal čas že neandertalec, kar dokazuje najdba 60.000 let stare piščali, najstarejšega znanega glasbila na svetu.

Jurij Slatkonja

Ustanovitelj Zbora dunajskih dečkov z izjemno dolgo tradicijo in kvaliteto je bil leta 1498 Jurij Slatkonja. Prvi dunajski škof se je rodil v Ljubljani, nekaj časa pa je služboval v Novem mestu kot prošt. Obiščite to mesto z izjemno zgodovino in raziskujte, kaj je vplivalo na to izjemno osebnost, ki je bila tudi kaplan in kantor na dunajskem dvoru.

Jacobus Gallus Carniolus

V inštitucijah, kot sta v Ljubljani Festival Ljubljana in Cankarjev dom, občasno poskrbijo za izvedbo del zanimivega pozno renesančnega skladatelja številnih motetov in madrigalov. Jacobus Gallus Carniolus je bil izjemno cenjen pri mecenih, cerkvenih dostojanstvenikih in občinstvu, nad njegovim delom sta bila pozneje navdušena tudi skladatelja Händel in Bach. Slovenci so se mojstru, ki velja za največjega polifonika svojega časa, poklonili tako, da so svojo največjo koncertno dvorano v Cankarjevem domu, svojem najpomembnejšem kulturnem centru, poimenovali  po njem.

Giuseppe Tartini

V ljubkem obmorskem mestu Piran se je leta 1692 rodil skladatelj in violinski virtuoz Giuseppe Tartini. Pozneje je bil prvi violinist in koncertni mojster v baziliki sv. Antona v Padovi, kjer je tudi ustanovil slovito violinsko šolo La scuola delle nazioni. Za njim je ostalo kakšnih 130 koncertov in 170 sonat za violino, med katerimi je najbolj znana Vražji trilček. Sledi njegovega življenja in dela poiščite v Piranu, kjer še vedno odmevajo zvoki njegove violine. Na ogled je skupaj še z drugimi predmeti v Tartinijevi hiši, ki je tudi ena najstarejših hiš v tem obmorskem mestecu.

Mogočne ženske

Barbara Celjska

Visoka, vitka, nenavadno lepa, inteligentna, obdarjena z naravnim talentom za politiko in diplomacijo: tako zgodovina opisuje Barbaro Celjsko iz mogočne rodbine grofov Celjskih. Iz rodnega Celja je zaradi zaroke odšla že zgodaj, saj naj bi se leta 1405, pri rosnih 14, poročila z najvplivnejšim moškim tistega časa  Sigismundom Luksemburškim. Njen soprog, ki je bil ogrski, hrvaški, rimsko-nemški in češki kralj ter cesar Svetega rimskega cesarstva, jo je že čez nekaj let potegnil v visoko politiko. Tako je sodelovala pri urejanju političnih odnosov z različnimi kraljevinami, pogajanjih v spopadih ter urejanju gospodarskih, finančnih in drugih državniških vprašanj. Skupaj s soprogom je ustanovila znameniti Zmajev viteški red. Okronana je bila za nemško in češko kraljico.

Alma M. Karlin

V Celju se je rodila še ena izjemna ženska. Alma M. Karlin se je v zgodovino zapisala kot poliglotka, pisateljica in svetovna popotnica. Leta 1919 se je kot 30-letnica podala na pot okrog sveta, kar je bilo za tiste čase nenavadno za žensko – z malo denarja in pisalnim strojem. Svoja osem let trajajoča pogosto nenavadna in eksotična doživetja je opisala v člankih in knjigah, ki so jih objavili v različnih državah, ter na predavanjih po evropskih univerzah in drugje. Njena dela imajo veliko vrednost, saj gre za unikatna pričevanja o zgodovini, družbeno-socialnem položaju, duhovnem izročilu, simbolih, mitologiji, rastlinstvu, živalstvu in drugih posebnostih dežel, ki jih je obiskala. Del bogatega opusa Alme M. Karlin je na ogled v Pokrajinskem muzeju Celje

Ita Rina

Nesporna kraljica filma pa je bila v 20. in 30. letih 20. stoletja Ita Rina, ki jo primerjajo  z Greto Garbo in Marlene Dietrich. Kot 20-letna je iz Ljubljane prišla v Berlin, ki je bil takrat filmska metropola Evrope, kjer so jo takoj angažirali za snemanje filma. Njena kariera se je strmo dvigovala, k temu sta najbolj prispevala filma Erotikon (1929) in Obešenjakova Tončka (1930). Dobila je številne ponudbe iz hollywoodskih studijev, da bi svojo kariero nadaljevala in nadgrajevala v ZDA, vendar je izbrala poroko in selitev v Beograd. Zgodbo o lepotici, ki je zaradi ljubezni zavrnila Hollywood, lahko raziščete v Muzeju slovenskih filmskih igralcev v Divači.

Raziščite kulturno bogastvo Slovenije

Raziskujte slovensko zgodovino, tradicijo in sodobnost v kulturnih ustanovah po vsej Sloveniji.

Čebelarska tradicija in medena doživetja Slovenije

Spoznajte bogato tradicijo čebelarstva v Sloveniji in čebelarska doživetja za vse čute.

Čebelarska tradicija in medena doživetja Slovenije

Več

Galerije in muzeji

Muzeji in galerije v Sloveniji – zakladnica umetnosti od pradavnine do danes.

Galerije in muzeji

Več

Gledališče in film

Slovenija ima bogato ponudbo filmskih in gledaliških predstav.

Gledališče in film

Več

Gradovi

Slovenija je prepredena z gradovi, dvorci in trdnjavami.

Gradovi

Več

Glasba in ples

Ljubitelji glasbe raziščite raznovrstno ponudbo klasične ter sodobne glasbe in plesa v Sloveniji.

Glasba in ples

Več

Plečnikova Slovenija

Spoznajte mojstrovine največjega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika!

Plečnikova Slovenija

Več

Najstarejše na svetu

V Sloveniji si oglejte osupljive predmete, ki veljajo za najstarejše na svetu.

Najstarejše na svetu

Več

Ikonične znamenitosti

Podobe Slovenije, ki bodo pustile globok vtis na vas.

Ikonične znamenitosti

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji