Okusite naravo v vsakem grižljaju

Raziščite raznolikost Slovenije skozi okuse posameznih pokrajin. V njih se zrcali lokalna narava, ki jo ljudje že stoletja vpletajo v svoje jedilnike. Začutite povezanost človeka in narave skozi okuse zelenjave s povsod značilnih vrtov, žit z lokalnih polj, divje hrane iz zelene narave, sadja iz sadovnjakov in gozdov ene od najbolj gozdnatih evropskih držav, tradicionalno pripravljenih mesnih jedi in mlečnih dobrot s pašnikov, medu svetovno znanih slovenskih čebel.

okusi slovenije_gastronomske regije

Na križišču štirih gastronomskih svetov

Slovenija je izjemno križišče različnih evropskih gastronomskih svetov. Tu se stikajo vplivi gastronomije alpskega, mediteranskega, panonskega sveta in Balkana, vsi svojevrstno prepleteni z lokalno tradicijo in karakterjem posameznega območja. V 24 gastronomskih regijah in 3 vinorodnih deželah lahko najdete več kot 400 tipičnih lokalnih in regionalnih jedi in pijač! Spoznajte osnovo slovenske in regijskih gastronomskih piramid po priznanem etnologu dr. Janezu Bogataju, v katerih se odraža naša gastronomska prepoznavnost.

Obišči stran

Alpska Slovenija – dežela, kjer se cedita med in mleko

Dobrote gastronomskih regij izpod Alp so povezane s planinami, na katerih se že stoletja pasejo krave in drobnica. Mleko je osnova za izvirne sire, nekateri imajo označbo geografskega porekla. Z mlečnimi dobrotami gredo dobro skupaj tudi močnate jedi, kot so denimo žganci. Cvetoči travniki in mana iz gozdov ponujajo dovolj paše kranjski sivki, svetovno znani avtohtoni vrsti čebel. Tu so še okusne mesnine, med katerimi kraljuje kranjska klobasa, in odlične rečne postrvi.

Obišči stran

Kristalne alpske vode so dom avtohtonih sort postrvi – v Bohinju sta doma jezerska in potočna postrv, v smaragdni reki Soči pa plava soška postrv.

Značilna klobasa alpskega sveta ima v Evropi zaščiteno slovensko geografsko poreklo. Izdeluje se po natančno določenem postopku, ki zvesto sledi receptu iz leta 1896. Kranjsko klobaso so po zaslugi astronavtke Sunite Williams okušali celo v vesolju!

Kislo zelje in kislo repo boste našli na jedilnikih povsod po Sloveniji. Posebno pozimi obogatita tako vsakdanji jedilnik kot praznično pogrnjeno mizo bodisi kot priloga bodisi kot sestavina glavnih jedi. Zaradi svoje zmerne kislosti sta v pomoč tudi prebavi.

Destilat iz hrušk stare sorte tepka (moštnica), ki jo je mogoče najti tudi v kulinariki Alpske Slovenije, ima specifičen sladkast vonj in okus.

Ljubljana in Osrednja Slovenija – izbrana žita za najboljši okus

Ljubljančane drugod po Sloveniji radi imenujejo »žabarji«, in v nekaterih ljubljanskih gostilnah boste dobili žabje krake. Sicer pa je Ljubljana kot glavno mesto zaznamovana s svetovljanskimi prepleti kulinaričnih pristopov in lokalnimi izvirnostmi. Po različnih gastronomskih regijah Osrednje Slovenije imajo pomembno vlogo žitarice – od ajde do ječmena in slada.

Obišči stran

Ajda je ena od pomembnih poljščin, ki se pojavlja v številnih jedeh. Najbolj preprosta je ajdova kaša, ki pa ima številne pozitivne lastnosti. Vsebuje odlične hranilne vrednosti in je primerna tudi za tiste, ki se izogibajo glutenu.

Orehov nadev priljubljene slovenske sladice je najbolj razširjen in popularen. Potica se je po zaslugi slovenskih izseljencev znašla na vseh koncih sveta in je prava ambasadorka Slovenije.

Tradicija varjenja piva je v Sloveniji zelo bogata. Kakovostna voda in nasadi hmelja zagotavljajo odlične okuse piva. V zadnjih letih močno narašča število mikropivovarn in vedno bolj priljubljenih craft vrst piva.

Termalna Panonska Slovenija – bogastvo zrnja in mineralnih voda

Na vzhodu Slovenije, kjer je največ žitnih polj, so jedi že od nekdaj razkošne. Gibanice z bogatimi nadevi, mesnine, konzervirane na poseben način, in značilne koline vas ne bodo pustile lačnih od mize. Zvezda regije je štajersko prekmursko bučno olje z zaščiteno geografsko označbo. Termalna Panonska Slovenija je bogata z mineralnimi vrelci, ki imajo vrsto pozitivnih učinkov.

Obišči stran

Žlahtno temno zeleno olje iz bučnih pešk s svojim značilnim aromatičnim vonjem in okusom obogati marsikatero jed – od solat, juh, omak in prelivov do različnih namazov. Uporabljajo ga celo za sladice.

Prostrana žitna polja so osnova za vrsto pogač, gibanic, kvasenic in drugih testenih jedi v »glavi« Slovenije. Najbolj poznana in priljubljena je prekmurska gibanica, sladica iz štirih nadevov med testenimi plastmi.

Z magnezijem najbolj bogata voda na svetu in mineralna voda z visokim deležem mehurčkov CO₂ sta najbolj poznani mineralni vodi s številnimi zdravilnimi učinki. Nista pa edini. V vzhodnem delu Slovenije kar kipi od blagodejnih mineralnih voda.

Mediteranska In Kraška Slovenija – okusi, ki jih ustvarjata burja in morje

Mediteranske in kraške okuse oblikujejo sol, burja in terra rosa. Tu so doma okusne mesnine, sušene na naraven način in konzerviranje s soljo. V Sečoveljskih solinah že stoletja ročno pridobivajo sol. Ta se dobro poda tudi k brancinu. In ker pravimo, da riba plava trikrat – v vodi, olju in vinu, velja ob okusni pojedini nazdraviti z vrhunskimi vini primorske vinorodne regije.

Obišči stran

Ročno pridelana sol nosi zaščiteno označbo porekla in ima v povprečju bogatejšo mineralno sestavo kot druge soli. Gurmani pa bodo z veseljem posegli po skrbno obranem solnem cvetu, ki s svojim okusom harmonično dopolni jedi na krožniku.

Skrbno in z vrhunskim znanjem gojena riba iz Piranskega zaliva zadovoljuje najvišje standarde svetovne gastronomije, zato je prodrla tudi v vrhunske restavracije zunaj Slovenije. Še posebej okusna je v kombinaciji z značilno Piransko soljo.

Rebula je kraljica med briškimi vini. Ne le zaradi svojega osvežujočega okusa, ampak tudi kakovosti, kar dokazuje tudi vrsta nagrad na Decanter World Wine Awards (DWWA), najpomembnejšem ocenjevanju vin na svetu.

Slovenija, dežela trajnostne gastronomije

V Sloveniji smo tudi, ko se lotimo kuhanja ali sedemo za mizo, zazrti v zeleno prihodnost. Vse več restavracij v svoje jedi vpleta lokalne sestavine in na vinske karte uvršča kakovostna sonaravna vina. Sestavine, ki se znajdejo na mizi, so pridelane v sozvočju z naravo ali nabrane v naravi. To zagotavlja bogate in polne okuse, ki bodo razvajali vaše brbončice.

Več 

Izbirajte avtentično, sledite zaščitnim označba

Kamorkoli se boste v Sloveniji odpravili, boste naleteli na posebne lokalne okuse, ki odražajo značaj pokrajine in tradicije. Nekatere jedi pa so še posebej zaščitene. Poskusite dobrote z zaščiteno označbo porekla, ki od sestavin do končnega produkta odražajo značaj določenega kraja ali regije. Nekaj slovenskih živil in pridelkov ima zaščiteno geografsko označbo, poskusiti pa velja tudi jedi, ki nosijo znak zajamčene tradicionalne posebnosti.  

Več

okusi slovenije_recepti za pripravo slovenskih jedi

Poskusite narediti tudi sami

Bi radi presenetili svoje najbližje s čim novim? Vnesite nekaj slovenskega v svojo kuhinjo. Če vam zadiši kaj mesnega, zelenjavnega ali sladkega, lahko preizkusite recept za kakšno dobroto iz slovenskih krajev.

Več

Ščepec Slovenije v vsakem grižljaju

Dodajte svojim jedem nekaj slovenskega pridiha. Nabrano v naravi, pridelano na poljih, oljčnikih in sadovnjakih ali v solinah ter okusno, poživljajoče in dišeče po slovensko – kaj boste izbrali?

Nekaj po vašem okusu…

Iščete dobro restavracijo z lokalno kulinariko ali raje kaj pripravite sami iz vrhunskih svežih sestavin? Karkoli vam je ljubše, boste v Sloveniji prišli na svoj račun. Posezite po lokalnih blagovnih znamkah, ki zagotavljajo pristnost sestavin in jedi. Obiščite kmetije in tržnice ali sedite za mizo izbranih restavracij, ki sodelujejo z lokalnimi dobavitelji.

Naročite najboljše iz Slovenije

Če vas zamika, da bi tudi v vaši kuhinji zadišalo po slovensko, lahko naročite najboljše dobrote kar po spletu. Ne glede na to, ali vas mikajo gurmanske mojstrovine, izbrana slovenska vina ali pristne domače dobrote, se bo vsekakor našlo kaj po vašem okusu.

Več

Naročite najboljše iz Slovenije

Naročite najboljše iz Slovenije

Če vas zamika, da bi tudi v vaši kuhinji zadišalo po slovensko, lahko naročite najboljše dobrote kar po spletu. Ne glede na to, ali vas mikajo gurmanske mojstrovine, izbrana slovenska vina ali pristne domače dobrote, se bo vsekakor našlo kaj po vašem okusu.

Več

Lokalne blagovne znamke

Lokalne blagovne znamke

Če iščete nekaj lepega in okusnega iz lokalnega okolja, kjer preživljate svoj oddih v Sloveniji, se ozrite po lokalnih blagovnih znamkah. Te zagotavljajo pristnost izdelkov in lokalni izvor. Z izborom lokalnih dobrot in rokodelskih izdelkov s certifikati boste domov odnesli košček slovenske tradicije in ustvarjalnosti, hkrati pa naredili korak k trajnosti.

Več

Kam po svežo in domačo hrano?

Kam po svežo in domačo hrano?

Z njive oziroma vrta na mizo – miselnost, ki ji sledijo tako na turističnih kmetijah kot v vrhunski kulinariki. Sveži pridelki zagotavljajo tudi polnejši okus. Ni čudno, da lokalna in sezonska hrana pridobivata pomembno vlogo tako v tradicionalni kot moderni kuhinji. Raziščite, kje lahko najdete sveže lokalne pridelke in izdelke.

Več

Vrhunski slovenski chefi, ki navdušujejo svetovno javnost

Vrhunski slovenski chefi, ki navdušujejo svetovno javnost

Spoznajte zvezdnike slovenske gastronomije, ki podirajo meje svoje prepoznavnosti in s svojo ustvarjalnostjo navdušujejo gurmane po vsem svetu. Čeprav ima vsak chef svoje skrite adute, vam lahko zaupamo, da vsi prisegajo na najboljše lokalne sestavine iz okolja, kjer delujejo.

Več

Jejte kot domačini

Jejte kot domačini

Spoštovanje lokalne tradicije in znotraj tega tudi prehranjevanja je del trajnostnega turizma. Zato se poskusite prehranjevati kot domačini. Spoznajte, kaj Slovenci radi jemo ob praznikih in delavnikih, kje pridobivamo sestavine in kako veste, da res jeste domače. 

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji