Pred kosilom si zaželita še nekaj rekreacije, zato se odločita za ogled Ptuja z gladine reke Drave. Z izposojo kanuja in vse pripadajoče opreme za varnost plovbe se podata na dobro uro trajajoče veslanje po Dravi. Za tiste, ki si želijo spoznati reko Dravo brez lastnega napora, pa je tu tudi turistična ladjica Čigra, ki vozi od maja do septembra in na njej lahko spoznate tudi vse naravne danosti Ptujskega jezera.
Okusi Ptuja navdušujejo kulinarične raziskovalce
Po športni aktivnosti se prileže kosilo, kar ve vsak športnik. Njuno veslanje se zaključi na pomolu pri gostilni Ribič, ki s svojo tradicijo in inovativnostjo poskrbi za vrhunsko kulinariko. Ena najstarejših gostiln na Ptuju je začela s svojim delovanjem že konec 19. stoletja, ko je ponujala jedi za splavarje in flosarje po Dravi.
Kasneje je bila tu pekarna, danes pa je tu ena najbolj znanih ptujskih gostiln, ki slovi po vrhunskih jedeh, ki ustvarja kulinarična doživetja iz sestavin lokalnih pridelovalcev in jim daje edinstveno podobo moderne kulinarike.
Anna Maria in Kristjan za zaključek romantičnega odkrivanja lepot Ptuja izbereta prav poseben meni: Okusi Ptuja. Kristjan, ki si želi, da bo nekoč imel svojo kmetijo, je navdušen nad tradicionalnimi sestavinami, kot je ptujski lük, ki je eden od zaščitenih prehrambenih izdelkov Evropske Unije. Gre za avtohtono slovensko sorto čebule, ki jo na Ptuju pridelujejo že več kot 200 let. Ribji meni dopolnjuje izbor posebne ribe smuč, ki velja za kralja sladkovodnih rib. Pri mesnem meniju, ki ga sestavlja svinjsko meso najbolj preseneti priloga iz rdeče pese, peteršiljevega korena, kolerabe in marelic. Se sliši nenavadno? Ko boste poizkusili, boste to kombinacijo označili za neverjetno okusno.
Tudi sladica ponuja specifično slovensko kreativnost. V njej ne manjka bučno olje in jurka, stara sorta trte, ki s svojim posebnim vonjem najbolje zaživi v obliki marmelad in sokov.