Slovenija – dežela bogate sakralne dediščine

Ste vedeli, da se Slovenija z več kot 3000 cerkvami in kapelicami uvršča v sam evropski vrh po številu sakralnih objektov na prebivalca? Če se boste dobro razgledali naokoli, boste ugotovili, da v Sloveniji skorajda ni vasice ali hribčka, kjer ne bi stala cerkev ali vsaj kapelica. Prav tako boste našli številne samostane, ki pripovedujejo različne zgodbe iz preteklosti. Ponekod boste naleteli na neprecenljive zaklade kulturne dediščine in zgodovinske relikte, nekateri sakralni objekti danes služijo drugim namenom. Spoznajte nekaj najbolj zanimivih zgodb slovenskih cerkva in samostanov.

Vonj po zeliščih v Olimjah

Minoritski samostan Olimje že na zunaj pusti vtis na obiskovalcu s svojo nenavadno fasado. Notranjost med drugim skriva zeliščno lekarno, ki velja za tretjo najstarejšo v Evropi. Sprehodite se po zeliščnem vrtu, kjer raste okoli 250 zdravilnih zelišč. Spoznajte jih in odkrijte njihovo učinkovitost pri lajšanju različnih tegob.

Obišči stran

Umetniško srce Kostanjevice na Krki

Obiščite eno najbolj veličastnih galerij v Sloveniji. Galerija Božidar Jakac, poimenovana po enem najbolj prepoznavnem slovenskem slikarju, ima svoje prostore v nekdanjem cistercijanskem samostanu v Kostanjevici na Krki. Sprehodite se med deli izjemnih slovenskih likovnih umetnikov na devetih stalnih in do štirih občasnih razstavah. V okolici galerije pa si oglejte skulpture Forma Vive, ki so jih ustvarili umetniki iz vsega sveta.

Obišči stran

Osrednje romarsko središče na Brezjah

Bazilika Marije Pomagaj na Brezjah je največje romarsko središče v Sloveniji. Poleg znamenite oltarne podobe Marije z Jezusom je posebna atrakcija tudi muzej jaslic. Tu je na ogled več kot 400 eksponatov oz. različnih jaslic z vseh koncev sveta. Od bazilike na Brezjah se lahko odpravite na romanje po krožni Rožnovenski poti, do Brezij pa med drugim vodi tudi stara Božja pot iz Otoč.

Obišči stran

Kartuzijanska dediščina na sodoben način v Slovenskih Konjicah

Obiščite najstarejšo kartuzijo v Srednji Evropi, ki danes živi povsem drugačno življenje kot pred stoletji. Kartuzijane so zamenjali obiskovalci, ki si z zanimanjem ogledujejo ta izjemen spomenik zgodnjega kartuzijanskega stavbarstva. Obiščite lončarski atelje, zeliščno lekarno in klet z vrhunskimi peninami. Prepustite se poletnemu koncertnemu dogajanju. Ko vas zgrabi lakota, pa zavijte v najstarejšo, še delujočo slovensko gostilno iz leta 1467, kjer vam bodo med drugim postregli z izbranimi dobrotami srednjeveške samostanske kuhinje.

Obišči stran

Foto: Mirko Bijuklič 

Grobnica Burbonov v bližini Nove Gorice

Ste vedeli, da je v Sloveniji pokopan zadnji francoski kralj, Karel X.? Grobnico posmrtni ostanki zadnjih članov francoske kraljeve rodbine Burbonov najdete v cerkvi ob frančiškanskem samostanu Kostanjevica pri Novi Gorici. Sprehodite se tudi po samostanskem vrtu, kjer vam bodo zadišale vrtnice burbonke. Rožni vrt na Kostanjevici je ena od največjih zbirk teh čudovitih cvetov tako v evropskem kot svetovnem merilu.

Obišči stran

Plečnikove sakralne mojstrovine

Znameniti arhitekt Jože Plečnik je med drugim ustvaril tudi kar nekaj sakralnih mojstrovin. Med prekmurskimi ravnicami obiščite cerkev v Bogojini, katere posebnost je lesen strop, kamor je Plečnik obesil izdelke prekmurskih lončarjev. Svojevrstna Plečnikova posebnost pa je tudi cerkev na Ljubljanskem barju. Tu se prepletajo kraški in grški elementi, cerkev pa zaradi močvirnatih tal stoji na lesenih pilotih.

Mrtvaški ples v Hrastovljah

Ko se boste potepali po zaledju slovenske Istre, se ustavite v prijetni istrski vasici Hrastovlje, kjer se skriva svojevrsten zgodovinski zaklad. V tamkajšnji cerkvi, skriti za kamnitim obzidjem, se namreč nahaja ena najbolj znamenitih fresk v Sloveniji – Mrtvaški ples. Sedem metrov dolga freska iz 15. stoletja ima močno sporočilo – da smo ob smrti vsi enaki.

Obišči stran

Po Slomškovih sledeh v Mariboru

Ste vedeli, da ima tudi Slovenija svojega svetnika? To je nekdanji škof Anton Martin Slomšek, katerega grob se nahaja v mariborski stolnici. Povzpnite se na 57 metrov visok zvonik stolnice in si z razgledne ploščadi s ptičje perspektive oglejte Maribor in okolico. Stolp je nekdaj služil kot požarna opazovalnica, kakšno je bilo življenje požarnih opazovalcev, pa lahko spoznate z ogledom muzejske zbirke v zvoniku.

Obišči stran

Nekoč samostan, danes kulturni hram Ptuja

Ptujski dominikanski samostan je v svojem skoraj 790 letnem obstoju večkrat spremenil svojo namembnost – od samostana, vojaške bolnišnice, do muzeja in današnjega kulturnega središča. Med nekdanjimi samostanskimi zidovi tako danes organizirajo različne dogodke od kulturnih večerov, razstav do koncertov popularne glasbe.

Obišči stran

Vstopite v ljubljansko stolnico

Ko se boste sprehajali po ljubljanski glavni tržnici, zavijte še do stolne cerkve sv. Nikolaja v neposredni bližini. V stolnici lahko občudujete številne umetnine. Zanimiva pa so že sama vrata, nastala pod rokami kiparja Mirsada Begića, ki prikazujejo ljubljanske nadškofe 20. stoletja. V cerkvi lahko občasno prisluhnete različnim koncertom. Za stolnico obiščite še en sakralni zaklad, malce skrit od množic - semeniško knjižnico.

Obišči stran

Raziščite kulturno dediščino Slovenije

Na vsakem koraku lahko odkrijete kakšen biser slovenske kulturne dediščine, pa naj vas privlačijo arhitekturne znamenitosti, UNESCO dediščina, umetnost ali manifestacija kulturnega življenja in običajev.

Cerkve in samostani

Cerkve in samostani v Sloveniji – zgodovina verstva, stavbarstva in umetnosti v 3000 sakralnih objektih.

Cerkve in samostani

Več

Gradovi

Slovenija je prepredena z gradovi, dvorci in trdnjavami.

Gradovi

Več

Svetovna dediščina UNESCO

Slovenske zakladnice svetovne dediščine.

Svetovna dediščina UNESCO

Svetovna dediščina UNESCO

Več

Zgodovina in kultura

Slovenija je v svetovnem merilu mlada država. Samostojna in neodvisna je od leta 1991.

Zgodovina in kultura

Več

Ikonične znamenitosti

Podobe Slovenije, ki bodo pustile globok vtis na vas.

Ikonične znamenitosti

Več

Plečnikova Slovenija

Spoznajte mojstrovine največjega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika!

Plečnikova Slovenija

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji