»Ti imaš pa res krompir!«

Ta vzklik v Sloveniji pomeni, da ima nekdo res srečo. Da imajo Slovenci radi krompir, pričajo tako polja, zasajena z domačimi sortami krompirja, kot jedilniki restavracij, na katerih so jedi iz krompirja najbolj splošno razširjena priloga. V sodobni kulinariki krompir dobiva nove dimenzije in se odlično dopolnjuje z drugimi lokalnimi sestavinami v edinstveno simfonijo na krožniku. Da ima krompir v Sloveniji posebno veljavo, dokazujejo spomenik krompirju in Mariji Tereziji, postavljen v Šenčurju, ter številni prazniki in festivali krompirja.

krompir_prazen krompir s prekmurskimi kolinami

Tradicionalne jedi s krompirjem

Med tradicionalnimi jedmi so v vseh 24 slovenskih gastronomskih regijah značilne tudi jedi iz krompirja. Brez njega ni značilnih enolončnic in cmokov, druži se z žganci, testeninami, jajci, skuto. Krompirjevo testo je osnova za številne okusne jedi. Kot nadev se pojavlja v najbolj slovitih avtohtonih jedeh, kot so idrijski žlikrofi in štruklji. Tu je nekaj tradicionalnih receptov, v katerih nastopa tudi krompir.

Obišči Taste Slovenia

krompir_ljubljansko kosilo_goveji rep s prazenim krompirjem

Praženi krompir kot samostojna jed

Najbolj množična in priljubljena, zlasti sobotno-nedeljska in tudi vsakdanja krompirjeva jed na Slovenskem pa je že vsaj od 19. stoletja naprej praženi krompir. Praženi krompir je tudi obvezna jed značilnega kosila v glavnem mestu Slovenije. Če želite poskusiti res dober pražen krompir, se vam splača zaviti k Jezerškovim. Pripravljajo ga iz sorte krompirja 'Bellarosa', za katerega je značilna rdeča lupina in rumeno meso. Izbrali so ga na internem tekmovanju, kjer je med 5 različnimi sortami zmagal v kategoriji za Jezerškov pražen krompir. Sicer pa krompir kupujejo pri lokalnih dobaviteljih. In kakšen je način, ki ga priporočajo za pripravo okusnega praženega krompirja?

krompir_jezerskov prazen krompir

 

Jezerškov pražen krompir

Sestavine:

  • Krompir
  • Rjava čebula
  • Suhi ocvirki
  • Goveja juha

 

Priprava:

Krompir najprej skuhate v olupku, ga olupite, ohladite in narežete na tanke rezine. Nato na olju prepražite na drobno narezano rjavo čebulo. Dodate suhe ocvirke. Ko ocvirki zacvrčijo, dodate hladen narezan krompir. Sledi praženje. V začetku dolivate juho, da se krompir dobro in lažje pregreje in vsrka vse dobre lastnosti goveje juhe. V naslednjem koraku pa poskušate, da krompir ustvari skorjico, ki skupaj s škrobom, ocvirki in sladko čebulo ustvari pravi okus. Tako pripravljen krompir niti ne potrebuje spremljave (npr. mesa). Seveda, pa ne »šparajte« s čebulo in ocvirki.

Obišči stran

Praženi krompir kot samostojna jed

Društvo za priznanje praženega krompirja že od leta 2001 vsako leto priredi Svetovni festival praženega krompirja, na katerem lahko obiskovalci pokušajo na več kot 99 načinov pripravljeno krompirjevo jed. Festival je običajno septembra, vsako leto v drugem kraju.

V letu 2022 festival gosti Bled.

Obišči stran

Društvo je zakrivilo tudi postavitev spomenika krompirja, ki si ga lahko ogledate v Šenčurju, kjer naj bi domovalo največ slovenskih pridelovalcev krompirja. Spomenik čaščenemu gomolju je hkrati spomenik cesarici Mariji Tereziji, ki je v času svoje vladavine v 18. stoletju uvedla obvezno sajenje krompirja tudi na slovenskih tleh.

Ko se tradicionalno spogleduje z modernim

Krompir je nepogrešljiv del tako slovenske tradicionalne kot moderne kulinarike. Pri Repovževih, ki imajo ekološko kmetijo in pristno podeželsko slovensko gostilno, znajo zadostiti tako kulinaričnim nostalgikom kot iskalcem sodobnih kombinacij lokalnih sestavin. Tako je tudi, ko govorimo o jedeh s krompirjem. Tega na ekološki način pridelajo sami, kar zagotavlja dobro osnovo za pripravo izvirnih jedi. Za namig vam ponujamo okusna recepta – enega z bolj tradicionalnim in drugega s sodobnejšim pridihom.

krompir_goveje licnice z njoki rdece pese

 

Njoki rdeče pese

Sestavine:

  • 250g kuhan, olupljen krompir
  • 80g moka (pol ostre in pol mehke)
  • 15g maslo
  • sol
  • 1/2 jajca
  • 5g prah rdeče pese

 

Priprava:

Prah rdeče pese pripravite tako, da mlado, svežo rdečo peso narežete na tanke rezine, ki jih na nizki temperaturi (do max. 40°C) sušite čez noč. Ko so popolnoma suhe, jih zmeljete v mlinčku, čim bolj fino.

Krompir do mehkega skuhajte v soljeni vodi. Vodo odlijte, krompir olupite in pretlačite. V ne prevroč krompir dodajte jajca, moko, maslo, sol (po okusu) in prah rdeče pese. Na hitro vmešajte vse skupaj v testo, nato pa oblikujte v daljše 2cm dolge palčke in narežite na 2cm dolge njoke. Tako narezane kuhajte v slani vreli vodi, da priplavajo na vrh posode. Po želji jih pred postrežbo popecite na vroči ponvi ali prepražite na kruhovih drobtinah.

krompir_jagenckov ragu s krompirjevo peno
Foto: Dean Dubokovič

 

Krompirjeva pena

Sestavine:

  • 250g krompir
  • 75g smetana
  • 75g mleko
  • sol
  • poper
  • muškatni orešček

 

Priprava:

Krompir olupite in narežite na večje kose. Skuhajte v smetani in mleku (pol-pol) ter začinite po okusu. Zmešajte do gladkega v kuhinjskem mešalniku - termomixu. Po potrebi dodajte še malo mleka. Mešanico vlijte v steklenico, ki jo običajno uporabljamo za stepeno smetano, ter uporabite 1-2 bombici za doziranje krompirjeve pene.

Pa dober tek!

Obišči stran

Prazniki krompirja po Sloveniji

Svetovni festival praženega krompirja je le en od manj običajnih festivalov , ki jih lahko doživite po Sloveniji. V vsaki pokrajini vas čakajo prazniki različnih jedi, med katerimi seveda ne manjka tudi tistih, povezanih s krompirjem. Po podeželskih krajih se s temi prazniki družijo izbori največjega krompirja, igre, kakršne so tekmovanje v metu krompirja ali izkopavanje krompirja z zavezanimi očmi. V Bovcu vsako leto avgusta priredijo Čomparsko noč, Tolminci pa oktobra pripravijo tradicionalni Frikafest.

Raziščite tudi druge kulinarične dogodke in prireditve po Sloveniji, na katerih boste prav tako lahko srečali tudi krompir.



Dobrodošli v deželi gastronomskih užitkov!

Ne glede na to, kje se odločite jesti, boste vedno našli nekaj zase. Slovenija ima odlično kulinariko, tradicionalno in sodobno, polno različnih okusov. Če lahko, obiščite najboljše slovenske chefe in ne pozabite, da so slovenske dobrote tudi odličen spominek!

Okusi Slovenije

Poznate značilne okuse Alp, Mediterana, Krasa in Panonske nižine?

Okusi Slovenije

Več

Vina Slovenije

Kam na pokušino vina iz treh slovenskih vinorodnih dežel?

Vina Slovenije

Več

Kje jesti

Domače ali svetovljansko – izberite svoj ambient in meni v Sloveniji.

Kje jesti

Več

Top za gurmane

Odkrijte, zakaj Slovenija postaja vse bolj priljubljena destinacija za gurmane.

Top za gurmane

Več

Lokalno običajno

Spoznajte običajno prehrano Slovencev ob delavnikih in praznikih ter odkrijte, kje dobijo sestavine za svoj jedilnik in kje jih lahko okusite tudi vi.

Lokalno običajno

Več

Kam po sveže domače izdelke?

Okusite žlahtne darove slovenske zemlje in okusne pridelke slovenskih kmetij.

Kam po sveže domače izdelke?

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji