Kultura v prvem planu

Kultura je hrbtenica identitete posameznega naroda. Tega se zavedamo tudi v Sloveniji in smo tudi v letu 2019 ponosni na svojo kulturo zapuščino in sodobno ustvarjalnost, ki nas odlikuje v svetu. Obeležili bomo nekaj pomembnih obletnic, ki pomenijo mejnike tako v slovenski kulturi kot turizmu. Praznično je v najstarejšem slovenskem mestu, spominjamo se velikega slovenskega pesnika in obletnic rojstva dveh pomembnih slovenskih slikarjev, obeležili pa bomo tudi pomemben mejnik za Prekmurje. Čas je za kulturo!

Veste, koliko je staro najstarejše slovensko mesto?

Mesto Ptuj ima bogato zgodovino, saj njegovi začetki segajo že v dobo Rimljanov. V letu 2019 v najstarejšem slovenskem mestu praznujejo 1950. obletnico prve pisne omembe mesta v Tacitovih zgodovinskih knjigah. V rimsko preteklost Ptuja se lahko vrnete med drugim skozi naslednja doživetja:

Rimsko vodenje po Ptuju

Po sledovih Poetovia, kot se je Ptuj imenoval v rimski dobi, se lahko odpravite kar z Rimljani – kostumiziranimi vodiči, ki vam bodo na zelo slikovit način približali duh nekdanjega časa.

Rimske igre

Vsako leto na Ptuju pripravijo tudi Rimske igre in tudi v prazničnem letu bodo med 15. do 18. avgusta zavrteli časovni stroj skoraj 2000 let nazaj. Štiridnevni spektakel, ki se ga bo udeležilo 800 kostumiziranih Rimljanov, bo v osrednjem delu predstavil Zbor vojskovodij v Poetovioni, ki ga opisuje Tacit, in na doživet način razsvetlil zgodovinska dejstva in dogodke pred 1950 leti.

Obišči stran

Razstava Osrčje Petovione

V Pokrajinskem muzeju Ptuj – Ormož pa si boste lahko novembra ogledali razstavo z naslovom Osrčje Petovione, kjer bodo na ogled tudi najnovejša arheološka odkritja v središču Ptuja.

Obišči stran

»Poet tvoj nov Slovencam venec vije«

Tako se začenja Sonetni venec, ena največjih pesniških mojstrovin velikega slovenskega poeta Franceta Prešerna. Njegova Zdravljica je od osamosvojitve Slovenije leta 1991 tudi slovenska himna. Življenje pesnika, ki je živel na začetku 19. stoletja, je bilo razpeto med rojstno Vrbo na Gorenjskem, Ljubljano in Kranjem. Ob 170. obletnici smrti lahko pobliže spoznate slovenskega mojstra pesniške besede z obiskom teh krajev.  

Več

Slovenska velikana slikarstva

Če ste med ljubitelji umetnosti in še posebej slikarstva, potem vas bo pot na obisku v Ljubljani gotovo zanesla tudi v Narodno galerijo, ki je v letu 2018 obeležila 100-letnico ustanovitve. Med ustanovitelji galerije je bil tudi Rihard Jakopič, izjemen impresionist in deloma ekspresionist ter človek, ki je umetnost vpel v širši družbeni okvir. Med drugim se z njim na svojevrsten način srečate na Brkoturi, kjer je njegov sodobni »dvojnik« eden od treh vodičev po kulturnih posebnostih slovenske prestolnice.

V letu 2019 se spominjamo 150-letnice njegovega rojstva. Štirideset let manj, 110 let, pa bo minilo od rojstva še enega svetovno priznanega slovenskega slikarja – Zorana Mušiča. Sprehodite se po stalni razstavi njegovih del v Narodni galeriji, kjer se zrcalijo vse podobe njegovega življenja.

Obišči stran

200 let od prvega obiska Škocjanskih jam

Škocjanske jame so ena največjih kraških posebnosti. Tu je reka Reka izklesala največji doslej znani podzemni kanjon na svetu. Škocjanske jame so se prve v Sloveniji znašle na seznamu svetovne naravne in kulturne dediščine UNESCO. V letu 2019 obeležujemo 200-letnico prvega zabeleženega obiska Škocjanskih jam. Zakaj jih ne bi obiskali tudi vi in se prepričali o mogočnosti naravnih sil in izjemne podzemne kulise.

Obišči stran

Četrt stoletja od odprtja Antonijevega rova

Ob obisku Unescove Idrije se boste na vsakem koraku srečali z bogato tradicijo rudnika živega srebra. Čeprav cinabaritne rude že dolgo časa ne izkopavajo več, lahko dobite odličen vpogled v nekdanje življenje in delo rudarjev. Skozi Antonijev rov, izkopan leta 1500, ki velja za najstarejši ohranjen vhod v rudnik v Evropi, se podajte v osrčje drugega največjega rudnika živega srebra na svetu. Čakajo vas številne dogodivščine in morda srečate tudi nagajivega rudniškega škrata Perkmandlca. Letošnje leto je za rudnik še posebej slovesno, saj bodo z vrsto zanimivih dogodkov obeležili 25. obletnico odprtja Antonijevega rova.

Obišči stran

Na sprehod po Prekmurju

Leto po prvi svetovni vojni je prišlo do nove razdelitve ozemlja držav nekdanje Avstroogrske. S pariško pogodbo je ozemlje Prekmurja pripadlo Sloveniji oz. tedanji kraljevini SHS. V spomin na priključitev Prekmurja matični domovini v Sloveniji 17. avgusta praznujemo državni praznik, ki bo letos še toliko bolj slovesen zaradi 100-letnice tega prelomnega dogodka za Prekmurje.

Vsekakor velja obiskati in raziskati to območje vse dni v letu. Na Goričkem obiščite grad Grad, največjo utrdbo v Sloveniji. Ustavite se na Otoku ljubezni in v bližnjem mlinu na Muri, kakršnih v preteklosti na tej reki ni manjkalo. Nekaj posebnega je tudi pomurska Plečnikova mojstrovina-cerkev v Bogojini.  Spomladi pa boste ob Soboškem jezeru lahko vstopili skozi vrata v Pomurje in obiskali razstavni paviljon Expano, kjer boste na interaktiven način spoznali vse skrivnosti Pomurja.

Več

Stoletje ljubljanske univerze

V poslopju Deželnega dvorca na Kongresnem trgu je Univerza v Ljubljani, ki letos praznuje 100. obletnico ustanovitve. Univerza po različnih svetovnih lestvicah sodi med 500 najboljših univerz na svetu. Združuje več kot 400 študijskih programov in je največja univerza v Sloveniji.

Obišči stran

S kulturo v korak vse dni v letu

Doživite slovensko kulturno leto z obiskom kulturnih ustanov in znamenitosti in se prepustite živahnemu festivalskemu dogajanju.

Dogodki in doživetja, ki jih v letu 2024 ne smete izpustiti

Ustvarite si nepozabno leto z zanimivimi dogodki in doživetji v Sloveniji!

Dogodki in doživetja, ki jih v letu 2024 ne smete izpustiti

Več

Kultura

Slovenija se ponaša z bogatim kulturnim izročilom.

Kultura

Več

Ikonične znamenitosti

Podobe Slovenije, ki bodo pustile globok vtis na vas.

Ikonične znamenitosti

Več

Galerije in muzeji

Muzeji in galerije v Sloveniji – zakladnica umetnosti od pradavnine do danes.

Galerije in muzeji

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji