V gorski svet – po pameti

Star slovenski rek pravi, da »gora ni nora, nor je tisti, ki gre gor«. Še posebno tisti, ki je neustrezno opremljen in nepripravljen. Številne nevarnosti, ki prežijo v gorah, lahko čudovito doživetje pristnega stika z naravo spremenijo v grenko izkušnjo ali celo bridek konec. Zato se v gorski svet z veliko mero spoštovanja, previdnosti ter predvsem primerno opremljeni in kondicijsko pripravljeni. Da boste res lahko varno uživali v prostranih razgledih s slovenskih vrhov, si oglejte in upoštevajte nekaj napotkov Planinske zveze Slovenije.

Obišči stran

Varno v gore tudi pozimi

Verjamemo, da so zasneženi vrhovi privlačni na pogled in da marsikoga izvabljajo iz doline. A treba je vedeti, da znajo biti tudi bolj zahrbtni. Planinske poti so zasnežene in zato markacij ni mogoče videti. Na pohodnike prežijo snežni plazovi, poledeneli deli in opasti napihanega snega. Če poleti za vzpon na nek vrh potrebujete eno uro, je ta čas v zimskih razmerah vsaj podvojen. Dnevi so krajši in temperature nižje. Še bolj kot poleti se razmere v gorah lahko hitro spremenijo. Večina planinskih koč je pozimi zaprtih.  Zato je tu nekaj napotkov, ki jih morate obkljukati, preden se odpravite v zasneženo gorsko idilo.

Preverite vremenske in snežne razmere v gorah. Ne zahajajte v gore po obilnem sneženju ali otoplitvah (počakajte vsaj tri dni) zaradi večje nevarnosti snežnih plazov.

Izberite turo, ki ustreza vaši psihofizični kondiciji in ne zahajajte v gore sami. O svoji načrtovani turi obvestite domače.

Ker je večina planinskih koč pozimi zaprta, vzemite seboj več tople brezalkoholne pijače in več hrane.

Poskrbite za ustrezno opremo – zimski pohodniški čevlji, topla oblačila, gamaše, cepin, dereze, lavinski trojček (lavinska žolna, sonda, lopata). Pri tem preverite, ali oprema brezhibno deluje in ali jo znate pravilno uporabljati.

Ker so dnevi krajši, se na turo odpravite dovolj zgodaj in upoštevajte, da je čas ture v zimskih razmerah daljši kot v toplejših mesecih.

Če niste najbolj vešči gibanja v gorskem svetu in nimate dovolj lastnih izkušenj, se v gore podajte v organiziranih skupinah pod vodstvom izkušenih in licenciranih vodnikov. In ne pozabite, da narava in njeni prebivalci pozimi počivajo. Zato bodite obzirni do njih, jih ne vznemirjajte in jim na ta način omogočite, da čim bolj mirno preživijo zimo.

Več informacij na strani PZS

Več nasvetov je zbranih tudi v tej novički

Načrtujte svojo pot

Svojo pot v gore skrbno načrtujte. Izberite primerno pot glede na svojo psihofizično kondicijo in v dolini sporočite, kam se odpravljate in kdaj se nameravate vrniti. Spremljajte vremensko napoved in se v gore odpravite zgodaj zjutraj, da se izognete morebitnim popoldanskim nevihtam. Če se odpravljate na daljšo turo, je priporočljivo, da si že pred odhodom v gore rezervirate prenočišče v planinski koči. Vpisujte se v vpisne knjige na gorskih točkah in sporočite smer prihoda in odhoda.

 

varno v gore_oprema

Izberite primerno opremo

V gore se odpravite le z ustrezno planinsko obutvijo -  planinskimi čevlji s kakovostnim podplatom. Vreme v gorah se hitro spreminja, zato ne glede na poletno vročino imejte seboj topla oblačila, kapo in rokavice. Prav tako poskrbite za ustrezno zaščito pred soncem. V nahrbtniku imejte zadostno količino brezalkoholne pijače in hrano, ki vam bo dala energijo, hkrati pa ne obremenila preveč. Med priporočljivo opremo je tudi čelada, svetilka, ustrezna toplotna zaščita, osebni komplet prve pomoči ter planinski zemljevid in kompas.

 

varno v gore_pot

Ne zahajajte na brezpotja

V Sloveniji so planinske in pohodniške poti označene s Knafličevo markacijo (bel krog z rdečo obrobo). V kolikor zaidete z označenih poti, ne nadaljujte poti v neznano. Izberite pot, ki ustreza vaši pripravljenosti. Upoštevajte, da se v gorah kljub poletnim temperaturam najdejo zasneženi odseki, na katerih je potrebno biti še posebej pozoren.

 

Preverite stanje planinskih poti

Ko načrtujete svojo turo, bodite pozorni, kakšno pot izberete do svojega cilja. Pomembno je, da izberete pot, ki je primerna vaši psihofizični pripravljenosti. Pozanimajte se, kakšno opremo potrebujete za izbrano pot; gre za lažjo turo, kjer potrebujete »le« dobre pohodniške čevlje ali ste izbrali zelo zahtevo pot z odseki, ki zahtevajo popolno varovalno opremo, kot so čelada, pas in samovarovalni komplet. In seveda - preverite, ali so poti, po katerih bo potekala vaša tura, odprte. Nikakor ne uporabljajte zaprtih planinskih poti! Stanje planinskih poti lahko preverite na spletni strani Planinske zveze Slovenije.

Preverite stanje poti

Sledite oznakam, ki vas vodijo po pravi poti

Ko se odpravite na pohod, sledite markacijam ob poti. Na ta način ne boste zašli in varno prišli na vaš cilj. Najbolj poznana je Knafelčeva markacija (bela pika v rdečem krogu). Markacije so zarisane na velikih drevesih, skalah in drugih primernih in vidnih mestih ob poti. Na razpotjih so postavljeni tudi smerokazi, ki označujejo nivo težavnosti in predvideni čas hoje. Posebne označbe so za evropske in tematske poti, nekatere so dodatno označene s svojimi logotipi.

pohodnistvo v sloveniji_oznake ob poti

varno v gore_pot

Na pot z gorskim vodnikom

Če niste dovolj izkušeni in ne poznate dobro terena, je priporočljivo, da se v gore odpravite z licenciranim gorskim vodnikom. Ti vam bodo znali svetovati in vas usmerjati na prave poti, vam zagotoviti ustrezno opremo in vas varno vodili na vrhove gora oz. po planinskih poteh. Pri izbiri vodnika bodite pozorni na to, kakšno licenco ima in ali je ta licenca ustrezna za turo, ki jo načrtujete.

V Sloveniji imamo več vrst licenc. IFMGA je edina mednarodno priznana licenca, ki omogoča vodenje po celotnem svetu. Gorski vodniki z licenco IFMGA lahko vodijo ture vseh težavnosti in tehničnih zahtevnosti v vsakršnem gorskem terenu. Planinski vodniki, ki imajo licenco UIMLA, pa lahko vodijo le ture, pri katerih za gibanje ne potrebujemo plezalne opreme in za napredovanje ni potrebno varovanje na kratki vrvi oz. plezanje v navezi.

Obišči stran

Previdnost nikoli ni odveč

Ko vas premami lepota gorskega sveta, ne pozabite na veliko mero pozornosti in na pravila obnašanja v gorah. Poskrbite za varen vzpon in sestop z vrhov ter za varnost drugih obiskovalcev gora z odgovornim ravnanjem. Več napotkov za varno hojo v gore v poletnem času najdete v posebni zloženki Planinske zveze Slovenije. 

Varno v gore 

Varno odkrivajte lepote gorskega sveta

Razgledi s vrhov očarajo vsakogar. Podajte se po urejenih in označenih poteh v neokrnjeno naravo, spoštljivo in odgovorno, ter začutite prijetno domačnost in prijateljstvo v objemu gorskega sveta.

Slovenija - top destinacija za pohodništvo

Pohodništvo v Sloveniji je »zakon«! Odkrijte zakaj je temu tako.

Slovenija - top destinacija za pohodništvo

Več

Pohodništvo in gorništvo

Slovenija je raj za pohodništvo. Več kot 10.000 km označenih in urejenih pohodnih poti.

Pohodništvo in gorništvo

Več

Najlepše pohodniške poti

Odkrijte nekaj najbolj zanimivih poti s čudovitimi razgledi.

Najlepše pohodniške poti

Več

Gore in hribi

Iz zelene pokrajine se podajte v skalnate višave, v slovenske hribe in gore.

Gore in hribi

Več

Najbolj priljubljene planinske koče v Sloveniji

Ustavite se v priljubljenih slovenski planinskih kočah.

Najbolj priljubljene planinske koče v Sloveniji

Več

S spoštovanjem v Triglavski narodni park

Triglavski narodni park navdušuje s slikovito naravo in nepozabnimi doživetji!

S spoštovanjem v Triglavski narodni park

Več

Julijske Alpe

Julijske Alpe – raj za aktivna doživetja in sprostitev v naravi.

Julijske Alpe

Več

Kamniško-Savinjske Alpe

Odkrijte lepoto in pristnost druge najvišje gorske verige v Sloveniji in sveta ob njenem vznožju.

Kamniško-Savinjske Alpe

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji