Aduti slovenske kulinarike na vašem krožniku

Slovenija je po običajih in tradiciji zelo raznolika dežela, kar se odraža tudi v bogati gastronomski dediščini in pestrosti ponudbe lokalnih in tradicionalnih kmetijskih pridelkov in živil. Raziskujte turistične destinacije skozi lokalno kulinariko in tradicionalne jedi. Bodite pozorni na jedi, ki imajo zaščiteno označbo porekla, zaščiteno geografsko označbo ali so zajamčena tradicionalna posebnost. Med zaščitenimi izdelki je denimo kar 9 mesnin, 4 siri in 3 vrste medu, skupaj pa je v Sloveniji zaščitenih 27 jedi in izdelkov.

Obišči stran

Zaščitena označba porekla
10
Zaščitena geografska označba
13
Zajamčena tradicionalna posebnost
4

Zaščitena označba porekla  - okusi, ki odsevajo pristen lokalni značaj

Okusiti pridelke in živila z zaščiteno označbo porekla pomeni pristno doživetje točno določenega geografskega okolja. Ker so strogo vezana na to območje od surovin in pridelave do končnega proizvoda, odražajo lastnosti, tradicijo in posebnosti pokrajine in krajev, kjer nastajajo in imajo vsak svojo privlačno, lokalno zgodbo.

zascitena oznacba porekla

Slovenske dobrote z zaščiteno geografsko označbo

Tako kot zaščitena označba porekla je tudi zaščitena geografska označba vezana na določen geografski prostor, le da je povezava s samim območjem nekoliko manj »stroga«. To pomeni, da mora vsaj en postopek proizvodnje potekati na dotičnem geografskem območju, surovine pa lahko izvirajo od drugod.

zascitena geografska oznacba

Kranjska klobasa

Kraljica med mesninami je kranjska klobasa, ki je po zaslugi astronavtke slovenskih korenin Sunite Williams osvajala celo vesolje! Po anekdoti naj bi ji ime nadel sam avstroogrski cesar Franc Jožef.

Kraški pršut

Kraški pršut je najbolj znana kraška mesnina, ki vam jo bodo domačini z veseljem ponudili.  Oblikuje ga groba morska sol in značilna kraška burja. Zorjenje kraškega pršuta traja v povprečju eno leto.

Kraška panceta

Suhomesnati izdelek s Krasa ima značilno pravokotno obliko in je narejena iz skrbno izbrane mesnate slanine prašičev.

Kraški zašink

Tradicionalni suhomesnati izdelek kraške pokrajine je narejen iz kakovostne svinjske vratovine brez kosti. Ima značilno valjasto obliko, naravni ovitek pa obdaja elastična mrežica.

Zgornjesavinjski želodec

Sušena mesnina je narejena iz kakovostnega svinjskega mesa in slanine in nastaja na območju Savinjske doline po več kot 100 let starem posebnem postopku. V preteklosti je veljala za nepogrešljivo obredno jed ob praznikih in porokah.

Prleška tünka

Prleško tünko v Prlekiji poznajo že več kot 500 let. Mesnina iz zaseke in svinjskega mesa, ki sta izmenično zložena po plasteh v posodo, mora zoreti vsaj 30 dni.

Prekmurska šunka

Značilno prekmursko mesnino hruškaste oblike odlikuje že sam tradicionalen postopek zorjenja, ki zahteva veliko skrbnosti in potrpežljivosti. Rezultat pa je edinstven vonj in okus, ki ga oblikujeta dolgotrajno sušenje in zorjenje.

Šebreljski želodec

Šebreljski želodec je značilna mesnina na Idrijskem in Cerkljanskem. Trajna klobasa je narejena iz kakovostnega svinjskega mesa in trde slanine, odlikuje pa jo mesnatost.

Štajersko-prekmursko bučno olje

Olje značilne temno zelene do rdeče barve ima značilen aromatičen vonj in okus ter ugodno maščobnokislinsko sestavo. Popestri marsikatero jed, ne boste verjeli, ampak odličen je tudi z vanilijevim sladoledom.

Ptujski lük

Če ste med ljubitelji čebule, se na vašem krožniku morda znajde ptujski lük, avtohtona vrsta čebule z značilno rdečo barvo in bogatim okusom, ki jo na Ptujskem polju pridelujejo že več kot 200 let.

Slovenski med

Izjemna pestrost flore v Sloveniji daje odlično podlago za kakovosten slovenski med. Zanj veljajo visoke kakovostne zahteve, vsebovati mora denimo manj kot 18,6 % vode. Izberete lahko akacijev, cvetlični, lipov, smrekov, gozdni, hojev ali kostanjev med.

Jajca izpod Kamniških planin

Sloves jajc izpod Kamniških planin izvira že s konca 19. stoletja, ko so številne kamniške kmetice s tem dragocenim živilom oskrbovale ljubljanske kuhinje in tržnico. Nesnice hranijo z lanenimi semeni, zato jajca vsebujejo vsaj dvakrat več maščobne kisline omega 3.

Štajerski hmelj

Če boste v Sloveniji naročili pivo, bo to zelo verjetno narejeno iz zaščitenega štajerskega hmelja, ki je pravzaprav skupek več slovenskih sort hmelja. Pivu daje značilno grenkobo in aromo s pridihom zeliščne, sadne ali cvetlične note.

Spoznajte Slovenijo skozi lokalne okuse

V 24 gastronomskih regijah in 3 vinorodnih deželah boste imeli veliko razlogov za okušanje različnih jedi, vin in drugih pijač. Ozrite se za izdelki, ki odražajo lokalen značaj in nosijo lokalne označbe. Sedite za mizo pri ponudnikih, ki sledijo zeleni miselnosti. In ne pozabite na okusen spominek iz Slovenije.

Naročite najboljše iz Slovenije

Če vas zamika, da bi tudi v vaši kuhinji zadišalo po slovensko, lahko naročite najboljše dobrote kar po spletu. Ne glede na to, ali vas mikajo gurmanske mojstrovine, izbrana slovenska vina ali pristne domače dobrote, se bo vsekakor našlo kaj po vašem okusu.

Več

Naročite najboljše iz Slovenije

Naročite najboljše iz Slovenije

Če vas zamika, da bi tudi v vaši kuhinji zadišalo po slovensko, lahko naročite najboljše dobrote kar po spletu. Ne glede na to, ali vas mikajo gurmanske mojstrovine, izbrana slovenska vina ali pristne domače dobrote, se bo vsekakor našlo kaj po vašem okusu.

Več

Lokalne blagovne znamke

Lokalne blagovne znamke

Če iščete nekaj lepega in okusnega iz lokalnega okolja, kjer preživljate svoj oddih v Sloveniji, se ozrite po lokalnih blagovnih znamkah. Te zagotavljajo pristnost izdelkov in lokalni izvor. Z izborom lokalnih dobrot in rokodelskih izdelkov s certifikati boste domov odnesli košček slovenske tradicije in ustvarjalnosti, hkrati pa naredili korak k trajnosti.

Več

Kam po lokalne okuse?

Kam po lokalne okuse?

Tržnice, kmetije, čebelarji, vinske kleti, planinske koče  - kraji, kjer najdete tradicionalno hrano in pristne okuse slovenske kuhinje. Pa ne le tradicionalne, predvsem sveže in kakovostne izdelke in surovine za ustvarjanje okusnih jedi.

Več

Restavracije s trajnostnim znakom Slovenia Green

Restavracije s trajnostnim znakom Slovenia Green

Slovenska kuhinja temelji na sestavinah, ki jih najdemo v naši neposredni okolici. Sodobne kuharski pristopi se spogledujejo s tradicijo. Spoznajte restavracije, kjer pri ustvarjanju svojih specialitet visoko postavljajo trajnost in so prejemnice znaka Slovenia Green Cusine.  

Več

Doživite pristno slovensko kulinariko

Slovenija je raznolika dežela, kar se kaže tudi v njeni kulinariki. Raziskujte okuse slovenskih pokrajin in si privoščite jedi, na katere že stoletja prisegajo domačini.

Okusi Slovenije

Poznate značilne okuse Alp, Mediterana, Krasa in Panonske nižine?

Okusi Slovenije

Več

Vina Slovenije

Kam na pokušino vina iz treh slovenskih vinorodnih dežel?

Vina Slovenije

Več

Lokalno običajno

Spoznajte običajno prehrano Slovencev ob delavnikih in praznikih ter odkrijte, kje dobijo sestavine za svoj jedilnik in kje jih lahko okusite tudi vi.

Lokalno običajno

Več

Kje jesti

Domače ali svetovljansko – izberite svoj ambient in meni v Sloveniji.

Kje jesti

Več

Top za gurmane

Odkrijte, zakaj Slovenija postaja vse bolj priljubljena destinacija za gurmane.

Top za gurmane

Več

Slovenci za en dan – zanimivosti, navade, običaji

Spoznajte prebivalce Slovenije ter njihove navade in običaje.

Slovenci za en dan – zanimivosti, navade, običaji

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji