Ko greste v Bohinj, pustite avto doma

Večina smučarjev si težko predstavlja, da bi se na smučanje odpravila brez avtomobila. Razumljivo: težkih smučarskih čevljev, smuči in palic ni prijetno tovoriti že od parkirišča do prve vzpenjače, kaj šele, da bi z vso to prtljago potovali od doma do smučišča in nazaj. A z vidika skrbi za naravo je prav, da ugriznemo tudi v to sploh ne tako kislo jabolko in se na smučanje odpravimo na zelen način. Kam? V Bohinj!

trajnostno na smucanje_bohinj

Zakaj Bohinj?

Narava, v davnih zimah še dosti bolj kruta kot dandanašnji, je Bohinjce izklesala v trmaste, klene ljudi. A trma je (lahko) dobra lastnost. Na primer takrat, ko je treba braniti neokrnjeno naravo pred domačim pragom, kar jim v Bohinju dobro uspeva. To dokazuje tudi platinasti znak Slovenia Green, ki ga je Bohinj prejel prvi v Sloveniji. Prebivalci širšega območja Bohinjskega jezera se trudijo ohranjati naravo, denimo na način, da želijo obiskovalce prepričati, naj doline vendarle ne zatrpajo in zasmradijo z avtomobili. Vzpodbujajo, da se do Bohinja in okoliških lokacij lahko odpravimo brez avtomobila. Tudi na bohinjska smučišča.

Nimamo smučišč s 100 kilometri in več prog, imamo pa čudovito okolje Julijskih Alp in Triglavskega Narodnega Parka in manjša smučišča, ki jih znamo povezati v inovativen produkt.

Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj

trajnostno na smucanje_skitrain
Foto: Mitja Sodja

Z vlakom po slikoviti Bohinjski progi

Bohinj je že od začetka 20. stoletja povezan z železnico tako s preostalo Gorenjsko na severu (in s tem tudi z Osrednjo Slovenijo in Ljubljano) kot s Primorsko na jugu. Bohinjci so to povezavo izkoristili za ponudbo BohinjSKI vlak, v katerem so vključeni prevoz z vlakom, lokalni avtobus, smučarska karta in malica. Tovrstna ponudba se je izkazala za dobro in prispeva pomemben del pri usmerjanju obiskovalcev na vlak.  Ko boste v Bohinjski Bistrici sestopili z vlaka, se družine z otroci, ki se šele spoznavajo s spuščanjem po belih strminah, lahko kar peš sprehodite do smučišča Kozji hrbet, edinega smučišča v Sloveniji, dostopnega z vlakom. Ostali pa na železniški postaji prestopite na avtobus!

Obišči stran

trajnostno na smucanje_skibuss

Z brezplačnim avtobusom do okoliških smučišč

Na območju Bohinja v poletni sezoni odlično deluje uveljavljen brezplačni prevoz do plaž okoli Bohinjskega jezera, do kampov, slapa Savica in drugih turističnih točk. Z zimsko sezono 2022/2023 bodo z brezplačnimi avtobusnimi prevozi povezana tudi štiri okoliška smučišča: Vogel, Soriška planina, Kozji hrbet in Pokljuka. Smučarski avtobus bo predvidoma začel voziti konec decembra, namenjen pa bo tako tistim smučarjem, ki so v Bohinju že nastanjeni kot tistim, ki se bodo pripeljali z vlakom ali pa bodo svoj avtomobil pustili parkiran na enem od P+R parkirišč na območju Bohinja. Do brezplačnega SkiBusa so upravičeni vsi gostje v nastanitvah na območju Bohinja, kar pomeni, da jih avtobus brezplačno pripelje do spodnje postaje kabinske žičnice na smučišče Vogel.

Obišči stran

Pet smučišč v Bohinju

V Bohinju se lahko nasmučajo vsi – tako začetniki kot izkušeni smučarji. Vsak zavoj je poseben užitek tudi zaradi izjemne naravne kulise.

Vogel

Vzpenjača vas zapelje v smučarski raj z 22 kilometri lahkih in tudi bolj zahtevnih smučarskih prog. Zagotovo pa si poleg smučanja velja vzeti čas za razglede na vrhove Julijskih Alp, na najvišji vrh Slovenije – Triglav in na Bohinjsko jezero tam nekje globoko spodaj.

Obišči stran

Soriška planina

Smučišče s štirimi vlečnicami in eno dvosedežnico, sankaško progo in stezo za tek na smučeh. Razgledi z vrhov, kjer najdemo ostanke vojaških objektov iz časov, ko je tod potekala meja med Italijo in Jugoslavijo, so naravnost dih jemajoči, zato je Soriška planina pravi kraj tudi za pohodnike in turne smučarje.

Obišči stran

Kozji hrbet

Majhno smučišče s 440 metrov dolgo progo, dostopno kar peš direktno z železniške postaje v Bohinjski Bistrici. Odlično za družine z otroci, ki se šele učijo dričanja po belih strminah. In ko bodo imeli otroci dovolj smučanja, je le 600 metrov stran Vodni Park Bohinj. Je lahko kaj lepšega?

Obišči stran

Pokljuka

Dve družinam z majhnimi otroci prijazni smučišči, prvo pri hotelu Pokljuka in drugo pri hotelu Jelka, se nahajate sredi neokrnjene gozdnate planote. Tretje smučišče na Pokljuki, Viševnik ob vojašnici na Rudnem polju, pa je tudi priljubljeno izhodišče za ljubitelje turnega smučanja.

Obišči stran

Senožeta

Smučišče Senožeta je manjše smučišče v Srednji vasi, ki je primerno predvsem za družine in rekreacijsko smuko. Smučišče je dostopno z avtom, ima možnost nočne smuke, ter dostop do tekaških prog, ki se nahajajo v zgornji bohinjski dolini.

Obišči stran

Sedem razlogov, zakaj na smučanje v Slovenijo

Ko Slovenijo prekrije snežna odeja, se spremeni v izvrsten poligon za zimska doživetja. Smučišča so prijazna družinam, povezana med seboj z enotno smučarsko vozovnico. Tudi če nimate primernega znanja ali opreme, vam bomo z veseljem priskočili na pomoč. Svoj smučarski dan lahko dopolnite na 100 in en način z raznovrstnimi doživetji, naj bo na snegu ali na toplem.  

Več

Smučajte z enotno smučarsko vozovnico

Prednost slovenskih smučišč je v tem, da razdalje med njimi niso velike in tako lahko v kratkem času smučate na različnih koncih Slovenije. To vam omogoča enotna smučarska vozovnica, Ski Pass Slovenia, ki povezuje slovenska smučišča. Če ste bolj zagreti za smučanje v Julijskih Alpah, pa si lahko priskrbite enotno vozovnico Ski Pass Julijske Alpe, ki povezuje pet slovenskih, sedem italijanskih in tri avstrijska smučišča.

Obišči stran

trajnostno na smucanje_turno smucanje

Bohinj je tudi raj za turno smuko

Vogel in planota Pokljuka sta priljubljeni izhodišči za turne smučarje. Če radi s smučkami zavijete izven urejenih smučišč, si oglejte turnosmučarsko turo Julijana SkiTour. Štiridnevno popotovanje preko slovenskih Julijskih Alp je usklajen s strogimi zakoni o Triglavskemu Narodnemu Parku, usmerja obisk v gorah, je naravovarstveno naravnan, upošteva mirne cone v parku in spodbuja lokalno ekonomijo.

Več

Prepustite se čarom zime v Sloveniji

V Bohinju in tudi v Sloveniji na splošno imate pozimi kaj početi. Tudi če nimate seboj smuči, se lahko naužijete lepot zasnežene pokrajine. Ko vas bo zazeblo, se pogrejte v savnah in si privoščite razvajanje v najbližjih termah, energijo pa si povrnite z izbrano slovensko kulinariko.

Bohinj

Oaza miru in neokrnjene narave v Julijskih Alpah in Triglavskem narodnem parku.

Bohinj

Bohinj

Več

Zimske aktivnosti

V Slovenijo po aktivna zimska doživetja na snegu in ledu.

Zimske aktivnosti

Več

Tek na smučeh

Namigi, kam po smučarsko-tekaške užitke v naravi.

Tek na smučeh

Več

Zimsko pohodništvo in krpljanje v Sloveniji

Pohod s krplji ali pohodniškimi čevlji po zimski naravi je čudovito doživetje.

Zimsko pohodništvo in krpljanje v Sloveniji

Več

Smučajte in razvajajte se v Sloveniji

Privoščite si smučarsko zabavo in poskrbite za svoje dobro počutje.

Smučajte in razvajajte se v Sloveniji

Več

Gastronomija

Okusi Slovenije so okusi različnih pokrajin.

Gastronomija

Več

Trajnostni advent v Sloveniji

Sedem stvari, ki v Sloveniji spodbujajo praznično vzdušje v trajnostnem duhu.

Trajnostni advent v Sloveniji

Več

Trajnostna mobilnost v Sloveniji

Izberite zelen način potovanja po Sloveniji.

Trajnostna mobilnost v Sloveniji

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji